POLITYKA

Sobota, 20 lipca 2019

Polityka - nr 9 (2643) z dnia 2008-03-01; s. 12-14

Temat tygodnia / Kraj

Mariusz JanickiWiesław Władyka

Sprawdzian Najjaśniejszej

Donald Tusk, jak się okazuje, wcale nie musi tak wiele robić, by notowania Platformy Obywatelskiej były nadal wysokie, mimo że upłynęło już 100 dni rządzenia. Wydaje się, jakby prawdziwe życie Polaków toczyło się gdzie indziej niż w zaciętym sporze PO z PiS. I Platforma postanowiła skupić się na tym „gdzie indziej”. W końcu jednak usłyszy: sprawdzam.

Opozycja od 100 dni krzyczy, że tak nieporadnego szefa rządu nie było nigdy. Nawet ci, którzy głosowali w ostatnich wyborach przeciwko PiS, także wyrażają niepokój, że nie wiadomo, o co chodzi w tym wszystkim, jaki jest program nowej ekipy, gdzie jest, do diabła, ta strategia. Gdzie są ustawy, gdzie reformy, dlaczego Mariusz Kamiński i Andrzej Urbański, a także wielu innych, którzy tak posłusznie służyli Jarosławowi Kaczyńskiemu, nadal urzędują w najlepsze, dlaczego nie ma jakiegoś widocznego i spektakularnego przełomu, który by raz na zawsze zamknął IV RP i wreszcie rozpoczął zapowiadaną przez Tuska epokę Najjaśniejszej.

Rzeczywiście metodę rządzenia Donalda Tuska już widać, ona zdaje się polegać na tym, by do przodu posuwać się powoli, małymi krokami, od sprawy do sprawy, by nie czynić ruchów gwałtownych i by nie ogłaszać żadnej rewolucji. Bo w końcu właśnie przeciwko rewolucji Polacy głosowali w październiku 2007 r., przeciwko szumnym zapowiedziom i wielkim hasłom. Chodzi o to, ...