POLITYKA

Czwartek, 22 sierpnia 2019

Polityka - nr 23 (2557) z dnia 2006-06-10; s. 56-58

Świat / Ekwador

Daniel Passent

Stałe fragmenty gry

Na czas mundialu – i meczu z Polską – ekwadorski parlament udzielił sobie wakacji. Deputowany Francisco Herb z partii socjalno-chadeckiej powiedział, że wybiera się do Niemiec i nie musi się tłumaczyć. Nikt tego nie oczekuje. W sondażach piłkarze cieszą się dużo większym uznaniem niż parlament.

Prawie 2 mln mieszkańców Quito – jednego z najpiękniejszych miast Ameryki Łacińskiej – umie się cieszyć. Głównym powodem do radości są sukcesy piłkarzy, którzy już po raz trzeci zakwalifikowali się do finałów mistrzostw świata. To nie może być przypadek. Ameryka Łacińska, gdzie futbol jest sportem nr 1, ma najbardziej wymagający system eliminacji. Każda reprezentacja musiała rozegrać 18 spotkań. Atutem drużyny Ekwadoru jest jej stadion w Quito, położony – jak cała stolica – na wysokości prawie 3 tys. m n.p.m. Tylko La Paz, stolica Boliwii, jest położona wyżej (3500 m). Powietrze jest tam tak rozrzedzone, że turyści męczą się już po wejściu na pierwsze piętro, aklimatyzacja zagranicznych sportowców trwa długo i nigdy nie jest wystarczająca, ponieważ mieszkańcy Andów, zwłaszcza aborygeni, którzy od pokoleń mieszkają na tej wysokości, mają większą pojemność płuc. W przeciwnym wypadku górnicy chilijscy nie byliby w stanie pracować w kopalniach miedzi na 3 tys. m n.p.m., a rolnicy ...

Kartki żółte i czerwone

1987 Prezydent Leon Febres Cordero uprowadzony i pobity przez wojsko na tle niezadowolenia z prywatyzacji i cięć wydatków budżetowych.

1992 Rdzenni mieszkańcy uznani za właścicieli terenów Amazonii. Ekwador występuje z organizacji państw eksportujących ropę naftową, aby móc zwiększyć własne wydobycie.

1995 Wiceprezydent Alberto Dahik Garzoni, oskarżony o korupcję, ucieka za granicę.

1996 Prezydentem zostaje Abdal Bucaram Ortiz – populista, demagog, oryginał i reformator zarazem.

1997 Parlament usuwa prezydenta jako „fizycznie i umysłowo” niezdolnego do pełnienia urzędu. Prezydentem zostaje Jamil Mahuad Witt.

2000 Obalenie Mahuada przez wojsko i demonstrantów. Prezydentem zostaje Gustavo Noboa. Dolaryzacja i reformy gospodarki.

2001 Katastrofa ekologiczna. Awaria tankowca u wybrzeży wyspy Galapagos.

2001 Luis Maldonado, działacz indiański, zostaje pierwszym szefem resortu innego niż do spraw Indian.

2002 Lewicujący pułkownik Luis Gutierrez zostaje prezydentem. Były prezydent Noboa, wobec oskarżeń o korupcję, opuszcza kraj.

2004 Bunt w więzieniach stłumiony po 10 dniach.

2004 Wymiana przez parlament większości członków Sądu Najwyższego.

2005 Trwają demonstracje. Parlament unieważnia zarzuty o korupcję przeciwko dwóm byłym prezydentom, dymisjonuje Gutierreza i wybiera Alfredo Palacio. Gutierrez aresztowany.

2006 Protesty przeciwko traktatowi o wolnym handlu z USA, zerwanie kontraktu z Occidental Petroleum.