POLITYKA

Wtorek, 18 czerwca 2019

Polityka - nr 10 (3151) z dnia 2018-03-07; s. 36-38

Rynek

Rafał Woś

Starość na starej ścieżce

Prof. Leokadia Oręziak z SGH w Warszawie o niekończących się (i złudnych) reformach systemu emerytalnego.

Rafał Woś: – Co nam premier Morawiecki i PiS szykują w emeryturach?
Prof. Leokadia Oręziak: – Jeszcze więcej tego, na czym się już raz, zmieniając system emerytalny, sparzyliśmy. To jest krok w kierunku dalszej prywatyzacji systemu. Cios w międzypokoleniową solidarność. Mówienie o „OFE Bis” jest w pełni zasadne.

To może być dla wielu sporym zaskoczeniem. Przecież PiS szedł po władzę z hasłem, że reforma emerytalna z 1999 r. była wielkim przekrętem. Tak zdaje się nawet mówił sam prezes Kaczyński.
Wygląda na to, że na szczytach władzy nastąpiła w tej sprawie fundamentalna zmiana. Projekt ustawy o pracowniczych planach kapitałowych (PPK), który ma być uchwalony w ciągu kilku najbliższych miesięcy, opiera się przecież na tej samej logice prywatyzacji systemu emerytalnego co stworzenie OFE w 1999 r.

Ale rząd twierdzi, że PPK i OFE to nie jest to samo. Według minister finansów PPK to program „prosty, przejrzysty i w pełni prywatny”.<...

Leokadia Oręziak – profesor ekonomii, kierownik Katedry Finansów Międzynarodowych Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Autorka wielu książek naukowych i publicystycznych. Najgłośniejsza z nich to „OFE. Katastrofa prywatyzacji emerytur w Polsce”. W latach 2014–15 była członkiem Prezydenckiej Komisji Doradczej ds. Systemu Emerytalnego w Chile.