POLITYKA

Piątek, 19 lipca 2019

Polityka - nr 41 (2624) z dnia 2007-10-13; s. 4

Sławomir Mizerski: Z życia sfer

Sławomir Mizerski

Strachy na Lachy

Diagnoza Społeczna 2007 nie pozostawia złudzeń – Polacy są szczęśliwi jak nigdy dotąd. Z badań naukowych wynika, że przyjemność – główna oznaka szczęścia – jest w naszym kraju szeroko dostępna, mamy także największe w dziejach natężenie konsumpcji, co dodatkowo podwyższa ogólny poziom zadowolenia, a więc i szczęścia.

Z kolei samopoczucie ludzi niezadowolonych i nieszczęśliwych pogarsza się. Czują się nieakceptowani, coraz trudniej znaleźć im dobrą pracę. To grupa skazana na wyginięcie, alarmują socjologowie. – Spycha się nas na margines, traktuje jak powietrze. Idą wybory, a my nie mamy nawet na kogo głosować – skarży się pan Roman, jeden z przypadkowo napotkanych na ulicy niezadowolonych Polaków.

Przyznaje, że dwa lata temu byli z żoną tak strasznie niezadowoleni, że zagłosowali na PiS. Uwierzyli Kaczyńskiemu, niestety, dziś ze swoim niezadowoleniem zostali sami. – Ci ludzie oszukali nas. Atmosfera samozadowolenia, która bije od nich, przeraża nas. W dodatku domagają się, żebyśmy i my byli z nich zadowoleni. To obrzydliwe i trudne do wytrzymania. Dwa ...