POLITYKA

Piątek, 23 sierpnia 2019

Polityka - nr 32 (2717) z dnia 2009-08-08; s. 12-13

Sondaż Polityki. Co nam psuje wakacje?

Mariusz Janicki

Swoje wiemy

Lato tego roku jest niespokojne. Po tropikalnych upałach chwilę później mamy chłody, a zaraz po nich gwałtowne burze. Także życie polityczne nie przestawiło się na tryb wakacyjny. Postanowiliśmy zbadać nastroje Polaków w środku wakacji.

Letni sondaż „Polityki” miał sprawdzić, co psuje nam humor, czego się obawiamy i – przede wszystkim – jaką rangę nadają Polacy poszczególnym zjawiskom, jak ustawiają hierarchię swoich prywatnych i ogólniejszych problemów. Nie jest to sondaż śmiertelnie poważny, to bardziej rodzaj quizu, gdzie odpowiedzi nie mają waloru naukowego, chodziło raczej o uchwycenie ulotnych odczuć rodaków przyłapanych na kanikułach i w pracy.

Jako główny sprawca letniej depresji wystąpiła pogoda (patrz tabela), która wydaje się już dziwna wszystkim, poza meteorologami. Ci nadal ze stoickim spokojem przekonują, że średnio biorąc i operując dekadami wszystko jest po staremu: w lecie ma prawo padać  i mogą przechodzić burze. To, że niemal za każdym razem zrywają one dachy i zatapiają połowę miasta, także mieści się w ich definicji „klimatu umiarkowanego”.

Respondenci naszego sondażu nie podzielili tego spokoju i pogodę postrzegają jako niepodobną do tej z poprzednich lat i nieprzewidywalną (najbardziej irytuje to najmłodszych respondentów). Uwierzyli za to, jak się okazuje, w zapewnienia, że transport lotniczy ...

Letnia hierarchia ważności

Proszę wskazać zjawiska (maksymalnie trzy), które negatywnie wpłynęły na Pani/Pana nastrój tego lata (w proc.).

Zła pogoda 55
Brak pieniędzy na atrakcyjny urlop 36
Kryzys gospodarczy 24
Awantury polityków 19
Plaga komarów 15
Nuda w telewizji 14
Korki na drogach 12
Lęk o powakacyjną przyszłość 6
Katastrofy lotnicze 6
Atmosfera w rodzinie
Nie było nic takiego 10
Trudno mi powiedzieć 4

Badanie dla „Polityki” przeprowadził TNS OBOP w dniach 23–26 lipca na reprezentatywnej, ogólnopolskiej próbie 1003 osób, w wieku 15 lat i więcej, wywiady bezpośrednie, w domu respondenta.