POLITYKA

środa, 22 maja 2019

Polityka - nr 2 (2) z dnia 2014-03-19; Niezbędnik Inteligenta. Co mamy w genach; s. 75-79

Genetyka przyszłości

Jacek Kubiak

SynBio stwory

Stosując genetykę molekularną, przyspieszamy już dziś ewolucję do tego stopnia, że tworzymy organizmy do tej pory nieznane.

Pod koniec XVIII w. francuski przyrodnik i paleontolog Georges Cuvier odkrył dla nauki, opisał i po raz pierwszy zinterpretował skamienieliny jako szczątki prehistorycznych zwierząt i roślin. Zrozumiano wówczas, że żyły kiedyś na Ziemi stworzenia, których żaden człowiek za życia nie widział.

Choć sam Cuvier pozostał kreacjonistą – wszak wymarłe zwierzęta nie musiały ulegać zmianom – to jego odkrycia bardzo pomogły Darwinowi w sformułowaniu teorii ewolucji. Logicznym następstwem teorii Darwina było twierdzenie, że w miarę postępu ewolucji pojawiają się z czasem organizmy, których do tej pory na Ziemi nigdy nie było.

Organizmy nie z tej Ziemi

Jednak dopiero od niedawna sami możemy ewolucję przyśpieszyć do tego stopnia, że tworzymy organizmy do tej pory nam nieznane. Ba, możemy produkować je w laboratoriach nawet z syntetycznych związków chemicznych, które nigdy dotąd nie wchodziły w skład materii ożywionej. Biolodzy potrafią dziś powołać do życia organizmy w dużym stopniu po prostu sztuczne. Zajmuje się tym gałąź biologii ...