POLITYKA

Poniedziałek, 20 maja 2019

Polityka - nr 29 (3018) z dnia 2015-07-15; s. 8

Ludzie i wydarzenia / Świat. Komentarz

Łukasz Wójcik

Syndyk wchodzi do Grecji?

Poniedziałkowe porozumienie postawiło Greków pod ścianą. Liderzy eurogrupy obiecali im szybkie negocjacje w sprawie trzeciego już pakietu pomocowego, który miałby być wart nawet 86 mld euro. Ale po warunkiem, że do środy zgodzą się na karkołomne reformy: na start podwyżka VAT aż do 23 proc. oraz likwidacja wcześniejszych emerytur. Później m.in. liberalizacja rynku pracy, deregulacja zamkniętych zawodów i cofnięcie niemal wszystkich dotychczasowych decyzji rządu Aleksisa Tsiprasa łagodzących politykę oszczędności.

Najwięcej emocji wzbudził jednak fundusz powierniczy, zarządzany przez zagranicznych finansistów, którzy pełniliby de facto rolę syndyków. Eurogrupa chce, aby Ateny przekazały do funduszu aktywa państwowe (np. akcje spółek) o wartości 50 mld euro z przeznaczeniem na sprzedaż. 75 proc. tak uzyskanych pieniędzy poszłoby – już bez udziału greckiego rządu – na spłatę zadłużenia i wsparcie banków, a tylko 25 proc. na inwestycje prorozwojowe.

Tak trudne warunki postawili Niemcy, wspierani m.in. przez Finów i Hiszpanów. Angela Merkel tłumaczyła, że były one konieczne, jeśli ...