POLITYKA

Sobota, 20 lipca 2019

Polityka - nr 32 (2717) z dnia 2009-08-08; s. 50-55

Półprzewodnik Polityki / Markowe szlaki

Marek Henzler

Szlak z muszlą

W Polsce odtwarza się szlaki, którymi niegdyś pielgrzymowano do grobu św. Jakuba Starszego w hiszpańskim Santiago de Compostela. Wiodą okolicami, w których znaleźć można wspaniałe zabytki i piękne krajobrazy.

W średniowieczu Santiago de Compostela, obok Ziemi Świętej i Rzymu, było trzecim co do ważności ośrodkiem pielgrzymkowym dla chrześcijan. Apogeum kultu św. Jakuba przypada na stulecia XII–XIV, kiedy to chrześcijańską Europę pokryła gęsta sieć szlaków pielgrzymkowych oznaczonych muszlą, z całym pątniczym zapleczem (kościołami, noclegowniami i szpitalami), na których nie brakowało i Polaków. Tysiące osób chciało doznać łask u grobu apostoła, a także dotrzeć na koniec ówczesnego świata, na leżące kilkadziesiąt kilometrów od Santiago wybrzeże Atlantyku, za którym, jak wówczas sądzono, nic już nie ma, i wrócić stamtąd z symbolem pielgrzymki – muszlą św. Jakuba.

Dlaczego Santiago de Compostela?

Św. Jakub Apostoł był synem rybaka Zebedeusza i Salome oraz rodzonym bratem św. Jana Ewangelisty. Określany jest jako Większy lub Starszy, by odróżnić go od drugiego apostoła o tym samym imieniu. Ok. 44 r. na rozkaz Heroda Agryppy, wnuka Heroda Wielkiego, został ścięty mieczem, stając się pierwszym ...

Śladami pątników

Polska sieć dróg Jakubowych zagęszcza się. Dolnośląska łączy Jakubów ze Zgorzelcem. Via Regia (Droga Główna) sięga już od granicy z Niemcami po sanktuarium na Górze św. Anny i ma dwa szlaki łącznikowe: Cervimontana z Jeleniej Góry przez Siedlęcin, Lubomierz, Gryfów do Lubania i Szlak Ślężański do Środy Śląskiej. Małopolska Droga św. Jakuba połączyła Sandomierz z Krakowem. Małopolski oddział Bractwa zamierza główną drogę wydłużyć z Krakowa, przez Brzesko, Rzeszów, do granicy z Ukrainą. Gotowy już szlak przecina Mazury, Kujawy i Wielkopolskę. Z Olsztyna (św. Jakub jest patronem miasta, jego wizerunek jest w herbie, a muszla widnieje na fladze miasta) wędruje się przez Brodnicę, Toruń, Gniezno, Poznań, Leszno, Głogów do sanktuarium w Jakubowie i dalej do Zgorzelca. Tu polskie szlaki Jakubowe, poprzez graniczny most Staromiejski nad Nysą Łużycką, łączą się z niemieckimi. W Görlitz obrać można dwa kierunki: zachodni – Ekumeniczną Drogą Pątniczą, przez Saksonię i Turyngię, lub południowy – Żytawską Drogą św. Jakuba przez Zittau (Żytawę) do Pragi i dalej do Francji i Hiszpanii.

Na niemieckie pątnicze trasy wejść można też w Słubicach, do których dociera Lubuska Droga św. Jakuba. Mamy też zaczątek Drogi Północnej, która biec będzie od Warmii przez Gdańsk, Lębork, Kołobrzeg do Świnoujścia.

Bractwo św. Jakuba

Ks. Stanisław Czerwiński z Jakubowa wspomina: – Pięć lat temu zastukał do drzwi plebanii człowiek świecki, pan Henryk, i powiedział, że jak sami tego nie zrobimy, to nikt nie zrobi. Rok później mieliśmy już Bractwo i szlak, który Jakubów połączył z europejskimi drogami św. Jakuba. Do Bractwa św. Jakuba Apostoła przyjęci zostali bardziej aktywni parafianie. Członkowie Bractwa podczas kościelnych uroczystości noszą brązowe tuniki i niebieską pielgrzymią pelerynę z Jakubową muszlą. Mają swój sztandar, w kościele honorowe ławki i czynnie uczestniczą w liturgii. Ich prezesem jest Henryk Karaś, ów pierwszy pielgrzym, który zastukał do Jakubowa, do niedawna dyrektor spółki KGHM Cuprum. Ks. Czerwiński, który po podniesieniu kościoła do rangi sanktuarium pielgrzymkowego został jego kustoszem, jest jednym z dwóch wiceprezesów.

Więcej zdjęć ze szlaku oraz praktyczny informator dla turystów (adresy, ceny, telefony) na: www.polityka.pl/wakacje

Załączniki

  • Śladami pątników

    Śladami pątników - [rys.] MK