POLITYKA

Czwartek, 18 lipca 2019

Polityka - nr 16 (16) z dnia 2018-11-14; Ja My Oni. Poradnik Psychologiczny Polityki. Tom 32. Jak być wystarczająco dobrą rodziną; s. 78-81

MY. Ułożyć się w rodzinie

Agnieszka Sowa

Taktyka lisa

Dr Jolanta Berezowska Jak wypuścić dzieci w dorosłość, a potem z nimi dobrze żyć.

Agnieszka Sowa: – Mówimy o syndromie pustego gniazda, opisując reakcję rodziców na opuszczenie przez dzieci rodzinnego domu. Dlaczego używamy ptasich porównań? Przecież jesteśmy ssakami, a dojrzałe małpy żyją razem z rodzicami w stadzie.
Jolanta Berezowska: – To prawda, jednak ich relacje się zmieniają. Mama małpa nie zrywa bananów wyrośniętym dzieciom. A jak jest stara, to dostaje pożywienie od nich albo od innych zdrowych i silnych członków stada.

Po prostu puść

Stada człekokształtnych, plemiona ludzi pierwotnych, potem klany i rodziny wielopokoleniowe. Stosunkowo od niedawna dorosłe dzieci idą na swoje. Może dlatego ten moment jest dla wielu rodziców taki trudny?
Jest taka chińska bajka o rodzicach, którzy przychodzą do mistrza poradzić się, jak dziecko ma odejść z domu. Mistrz odpowiada, że to proste jak strzelanie z łuku: trzeba puścić.

A że kiedyś życie rodzinne wyglądało inaczej? Nie wszystkie dzieci zostawały w domu. Córkę wydawało się za mąż i ...

Rozmówczyni jest psychiatrą i psychoterapeutką. Założycielka Centrum Psychoterapii i Uważności, nauczycielka w Polskim Instytucie Ericksonowskim.