POLITYKA

Sobota, 20 lipca 2019

Polityka - nr 20 (3210) z dnia 2019-05-15; s. 15-17

Temat tygodnia

Martyna BundaRafał Kalukin  [współpr.]

Tęcza z piorunami

Od lat nie było w Polsce tylu napięć, emocji – nawet łez – wokół Kościoła.

Zaczęło się 3 maja, w święto konstytucji, od epizodu, który, choć skomentowany w internecie ponad 13 mln razy, dziś wydaje się już zamierzchłą przeszłością. Na Uniwersytecie Warszawskim, w sali wynajętej na wykład Donalda Tuska, redaktor magazynu „Liberté!” Leszek Jażdżewski, zapowiadając gościa, oskarżył Kościół, że sprzeniewierza się ewangelii. Kontra episkopatu padła natychmiast: wystąpienie Jażdżewskiego „jest przejawem nienawiści i piętnowania wierzących”.

Wtedy na murach jednego z warszawskich klasztorów wisiały już plakaty z Matką Boską Częstochowską z koroną w kolorach tęczy. Wcześniej podobne rozwieszono w Płocku, na kościele, który w wielkanocny wystrój Grobu Pańskiego wplótł homofobiczne treści. Znowu odezwał się episkopat. „Profanacja obrazu to kolejna odsłona prześladowań” – napisał jego rzecznik i wezwał do modłów dziękczynnych.

Wezwanie to szczególnie serio potraktował minister spraw wewnętrznych Joachim Brudziński, chwaląc się na Twitterze, że jego podwładni z policji „wykazali się profesjonalizmem” i „wzorcowo przeprowadzili akcję”. Tego dnia ...