POLITYKA

Piątek, 23 sierpnia 2019

Polityka - nr 45 (2270) z dnia 2000-11-04; s. 13

Komentarze

Waldemar Kikolski

Ten sam dystans

Waldemar Kikolski. Złoty medalista z Atlanty, uczestnik paraolimpiady w Sydney w biegu maratońskim

Trasa i dystans biegu maratońskiego na paraolimpiadach są identyczne jak na igrzyskach olimpijskich. Tej samej wagi są dyski czy oszczepy, dystanse w pływaniu czy bieganiu. Jeśli jest jakaś różnica w wysiłku, to na naszą korzyść, bo musimy pokonać również własną ułomność.

Zdobywanie medali na paraolimpiadach było kiedyś łatwiejsze, gdyż sport dla niepełnosprawnych traktowano jako formę rehabilitacji.

Dziś spotykamy się z tymi samymi hasłami, ale o zwycięstwa jest coraz trudniej, gdyż współzawodnictwo niepełnosprawnych przekształciło się w sport wyczynowy z prawdziwego zdarzenia. Z tego względu również i na paraolimpiadach pojawił się doping. Od dziesięciu więc lat i na naszych igrzyskach są prowadzone badania antydopingowe. W Sydney w dziesięciu przypadkach (nie było tu Polaków) udowodniono stosowanie niedozwolonych środków. Kiedyś startowało się też w kilku konkurencjach. Dziś jest to niemożliwe, gdyż rywalizacja jest niezwykle ostra i stosuje się ścisłą specjalizację.

Nasze igrzyska wywołują też ogromne zainteresowanie. Osiem lat temu w Barcelonie na wszystkie imprezy wchodziło się gratis. W&...