POLITYKA

Poniedziałek, 19 sierpnia 2019

Polityka - nr 28 (2512) z dnia 2005-07-16; s. 12

Komentarze / Opinie

Jacek Żakowski

Teraz Polska?

Z tragedii w Londynie płyną ważne wnioski dla Warszawy

Nie wierzcie tym, którzy zapewniają, że tu nic się nie stanie! Nie wierzcie też tym, którzy mówią, że zamach w Warszawie jest tylko kwestią czasu. Nie wierzcie tym, którzy twierdzą, że wiedzą. Bo tego nie wiadomo. Taka jest natura terroryzmu.

Przed terrorystycznym atakiem nie można się zabezpieczyć. Można go utrudniać, ale zbyt wiele jest celów potencjalnego zamachu, by można go było wykluczyć. Anglicy mają podobno najlepszy wywiad w Europie. Jeśli oni nie byli w stanie się zabezpieczyć, to znaczy, że tego zrobić się nie da.

Na takie sytuacje nigdy nie będzie się do końca przygotowanym. Zbyt wiele jest możliwych scenariuszy ataku. Zawsze coś nas zaskoczy. Zawsze czegoś zabraknie. Z punktu widzenia akcji ratowniczej nie ma istotnej różnicy między zamachem terrorystycznym a katastrofami cywilizacyjnymi – wielkim karambolem, zderzeniem pociągów, wypadkiem cysterny wiozącej śmiertelną truciznę, pożarem wieżowca albo dyskoteki, zapaleniem się ciężarówki w tunelu, awarią samolotu. Każde z takich zdarzeń ma miejsce dużo częściej niż zamach terrorystyczny. Jeżeli do nich jesteśmy przygotowani, to ...