POLITYKA

Poniedziałek, 27 maja 2019

Polityka - nr 1 (3142) z dnia 2018-01-01; s. 24-25

Rozmowa Polityki / Groński

Sławomir Sierakowski

To wasz problem

Jeffrey Sachs, amerykański ekonomista, były doradca polskich rządów, o tym, co PiS robi z polską gospodarką, jak to się ma do Ameryki, i do czego może doprowadzić.

Sławomir Sierakowski: – W jakiej kondycji jest polska gospodarka?
Jeffrey Sachs: – Całkiem dobrej. Solidny wzrost gospodarczy, relatywnie niskie i wciąż malejące bezrobocie. Tak to wygląda teraz, ale w gospodarce liczą się trendy. Polska gospodarka jest zależna od gospodarki Unii Europejskiej, a przede wszystkim Niemiec, i dość wrażliwa na zmiany, które tam zachodzą.

Jesteśmy na półmetku rządów PiS, jak można ocenić ten rząd z gospodarczego punktu widzenia?
Dobra kondycja polskiej gospodarki jest przede wszystkim zasługą całego procesu integracji Polski z Unią, zwłaszcza z Niemcami. Wynika z rozwoju infrastruktury, finansowanego z funduszy europejskich, i z napływu zagranicznych inwestycji. Druga sprawa to dobra koniunktura w Europie, a w szczególności w Niemczech, która przyszła po latach kryzysu gospodarczego trwającego od 2008 r. To w dużej mierze zasługa mądrej polityki szefa Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghiego. Trzecia sprawa to dobre od lat zarządzanie gospodarką w Polsce. I tu mamy w duż...

Jeffrey Sachs, amerykański ekonomista, uważany za jednego z najważniejszych na świecie. Zasłynął jako doradca rządów w Ameryce Łacińskiej, Europie Wschodniej, krajach byłego ZSRR, Azji i Afryce. W 1989 r. był ekonomicznym doradcą Solidarności, przygotował wstępny projekt programu transformacji polskiej gospodarki – planu Balcerowicza, doradzał pierwszemu postkomunistycznemu rządowi we wprowadzaniu reform. Sachs znany jest także ze swojej współpracy z międzynarodowymi organizacjami na rzecz zwalczania biedy. Jest autorem wielu książek ekonomicznych.