POLITYKA

Niedziela, 25 sierpnia 2019

Polityka - nr 33 (2363) z dnia 2002-08-17; s. 53

Kultura / Afisz / Książki

Mariusz Cieślik

Triumfalny powrót wiecznego niedorajdy

Adrian Mole, nastolatek z problemami, jeden z bohaterów brytyjskiej kultury masowej lat 80., wraca w wielkim stylu. W kolejnej części swojego dziennika ma 30 lat, pracuje jako kucharz, choć nie umie gotować i jest jeszcze zabawniejszy.

„Sekretny dziennik Adriana Mole lat 13 i 3/4” oraz jego kontynuacja sprzedały się w 8 mln egzemplarzy, doczekały się tłumaczeń na ponad 30 języków, zrealizowano na ich podstawie popularny serial i przeniesiono na teatralną scenę.

„Czas cappuccino” zaczyna się od wyborczego zwycięstwa Partii Pracy pod wodzą Tony’ego Blaira w 1997 r., a właściwie od komicznej dyskusji na temat homoseksualizmu brytyjskiego premiera, o który podejrzewa go niejaki Savage, właściciel knajpy, gdzie gotuje Adrian. Tytuł książki wziął się zresztą stąd, że inny z bohaterów uważa, że po zwycięstwie laburzystów Anglicy zamienią się w popijających cappuccino Europejczyków, co jest w jego ustach straszną obelgą. Zapewniam jednak, że choć dowcipkowanie z homoseksualistów może wzbudzić sprzeciw, to w książce Townsend nie znajdziemy niesmacznych dowcipów. Jest to humor wysokiej próby, któremu patronuje tradycja brytyjskiej klasyki spod znaku Lawrence’...