POLITYKA

Niedziela, 18 sierpnia 2019

Polityka - nr 34 (2668) z dnia 2008-08-23; s. 7

Flesz. Ludzie i wydarzenia / Kraj. Komentarz

Mariusz Janicki

Twardy elektorat PO

Wiadomo, że notowania Platformy w sondażach oscylują wokół 40–45 proc. poparcia, ale od dawna eksperci zastanawiają się, jak duży jest twardy elektorat tej partii, zupełnie niepodatny na propagandę przeciwników, który pozostanie zawsze przy Platformie.

Wydaje się, że wreszcie pojawiło się badanie, które sporo wyjaśnia. Chodzi o ocenę zachowania prezydenta Kaczyńskiego w kwestii gruzińskiej; w trakcie kryzysu zaprezentował politykę i retorykę typową dla PiS, skierowaną wyraźnie do polskiego odbiorcy, a zasadniczo odmienną od tonu, jaki prezentuje w tej sprawie kierownictwo Platformy. Zresztą już pojawiły się opinie, że w ocenie wojny w Gruzji odżywa stary podział, znany z batalii o lustrację i dekomunizację.

Z badań Gfk Polonia wynika, że te działania Kaczyńskiego spotkały się z uznaniem 55 proc. respondentów, a 29 proc. oceniło je negatywnie. Można założyć, że wśród autorów głosów krytycznych znajdują się także wyborcy SLD i przynajmniej część PSL. Zatem ten najtwardszy elektorat PO, który nigdy nie da się zwieść PiS, wynosi zapewne okoł...