POLITYKA

Poniedziałek, 19 sierpnia 2019

Polityka - nr 1 (2279) z dnia 2001-01-06; s. 14

Tydzień na świecie

Tydzień na świecie

Co najmniej 18 osób zginęło w burzach śnieżnych szalejących na południu Stanów Zjednoczonych. W stanie Arkansas ogłoszono stan klęski żywiołowej. Również w Oklahomie i Teksasie ponad połowa gospodarstw pozbawiona została wody, prądu i połączeń telefonicznych.

Czechy. Kryzys w telewizji publicznej CzT trwa już drugi tydzień. Zbuntowanych dziennikarzy telewizji publicznej poparł prezydent Vaclav Havel, co z kolei spotkało się z ostrą ripostą byłego premiera i lidera współrządzącej ODS Vaclava Klausa. Pracownikom programów informacyjnych nie podobała się nominacja na prezesa Jirzego Hodacza, związanego z rządzącą koalicją. Strajkujących dziennikarzy wspierali liczni artyści. Program był kilkanaście razy przerywany, pojawiały się dwa konkurencyjne wydania dzienników telewizyjnych lub czarne plansze informujące o konflikcie. Relacja s. 17.

Indie. Rosyjska licencja na produkcję 140 myśliwców Su-30 będzie kosztować 3 mld dolarów – ogłoszono w Delhi. Umowa, zawarta na 17 lat, jest największym w historii rosyjskim kontraktem zbrojeniowym.

Iran. Po spotkaniu z rosyjskim ministrem obrony Igorem Siergiejewem prezydent Mohammad Chatami pochwalił „akt odwagi i dowó...