POLITYKA

Piątek, 24 maja 2019

Polityka - nr 7 (2285) z dnia 2001-02-17; s. 14

Tydzień na świecie

Tydzień na świecie

Tegoroczną główną nagrodę w konkursie World Press Photo zdobyła amerykańska fotoreporterka Lara Jo Regan za zdjęcie rodziny meksykańskich emigrantów w Teksasie.

Izrael. 72-letni emerytowany generał Ariel Szaron z Likudu, zwolennik ostrzejszego kursu w negocjacjach z Palestyńczykami, zdecydowanie pokonał dotychczasowego szefa rządu Ehuda Baraka z Partii Pracy. Jego partyjny kolega, były premier Szimon Peres ogłosił, że Likud chce utworzyć z Partią Pracy rząd jedności narodowej i zaproponował tej partii obsadzenie dwóch z trzech najważniejszych ministerialnych stanowisk. Peres gotów jest wejść do takiego gabinetu. Korespondencja s. 18.

Filipiny. Miliarder Thaksin Shinawatra, lider partii Tajowie kochają Tajów, został zaprzysiężony na premiera. Trybunał konstytucyjny bada ciążące na nim zarzuty dotyczące zatajenia majątku i oszustw podatkowych. Nowy premier obiecał w kampanii wyborczej, że wprowadzi trzyletnie memorandum na spłatę długów zaciągniętych przez drobnych rolników, a każdej z 77 tys. wiosek ofiaruje po 25 tys. dolarów.

Iran. W Teheranie policja brutalnie rozpędziła manifestantów domagających się wolności słowa i zaprzestania represji wobec opozycjonistów. Rannych został...