POLITYKA

Czwartek, 20 czerwca 2019

Polityka - nr 16 (2601) z dnia 2007-04-21; s. 86-90

Poradnik / Nieruchomości

Urszula Szyperska

Tylko spokojnie

Choć cenowe okazje na rynku nieruchomości właściwie się nie zdarzają, a dobrych ofert brak, poszukującym nowego lokum radzimy zachować spokój i rozwagę. Ceny wciąż pną się w górę, ale na szczęście coraz wolniej.

Szaleństwo cen na rynku mieszkaniowym słabnie. W Warszawie nowo budowane mieszkania kosztowały w marcu tyle samo co w lutym. We Wrocławiu odnotowano nieznaczny spadek cen (o 0,3 proc.). W Krakowie był niewielki wzrost (o 2 proc.), ale po dwumiesięcznej korekcie w dół. Rynek zaczyna się uspokajać, chociaż nie wszędzie. – Nie zwalnia tempa Poznań z rekordowym wzrostem cen przekraczającym w marcu 10 proc. W czołówce znalazło się także Trójmiasto, w którym ceny poszły w górę o 8,8 proc. – mówi Maciej Dymkowski z serwisu tabelaofert.pl.

Analitycy rynku unikają odpowiedzi na pytanie, o ile w tym roku zdrożeją nowe mieszkania. Ubiegłorocznego wzrostu, sięgającego w Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście 70 proc., żaden ekspert nie przewidział.

Firma doradcza CEE Property Group porównała ceny mieszkań w największych polskich miastach z przeciętnymi wynagrodzeniami i wyliczyła, że mieszkaniec Krakowa kupi za swoje zarobki zaledwie 0,36 m kw mieszkania, a mieszkaniec Wrocławia – 0,39 m kw. Coraz bliżej nam do rekordowo drogiego Londynu, w którym wskaźnik ten zatrzymał się na poziomie około 0,35 m. Cenom mieszkań w Krakowie i ...

Rośnie, ale zwolniło

Średnie ceny m kw. nowych mieszkań w zł

Miasto IV kw. 2005 IV kw. 2006 marzec 2007
Warszawa 4879 7354 7932
Wrocław 3813 6648 7511
Kraków 4229 7201 7333
Trójmiasto 3477 5851 6954
Poznań b.d. 4356 5562
Łódź b.d. 4436 5004

Źródło: www.tabelaofert.pl

Jak kupić bezpiecznie?

• Sprawdzanie dewelopera warto zacząć od Krajowego Rejestru Sądowego. Dowiemy się, czy nie trafiliśmy na niewypłacalnego dłużnika, czy firma składa coroczne sprawozdania finansowe, nie ma zaległości podatkowych.

• Powinniśmy zażądać od inwestora wypisu z księgi wieczystej (upewnimy się, czy jest właścicielem gruntu, czy działka nie jest obciążona hipoteką).

• Warto zażądać pokazania pozwolenia na budowę (nie dotyczy to rezerwacji, przyjmowanych zwykle przed otrzymaniem pozwolenia).

• Warto również obejrzeć domy, które inwestor już zbudował, zapytać o opinie mieszkańców. Opinie o inwestorach można też znaleźć w Internecie.

• Umowa przedwstępna z deweloperem powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. Ze zwykłej pisemnej umowy inwestor może się wycofać pod błahym pretekstem. Nam zwróci pieniądze, a mieszkanie sprzeda (drożej) komu innemu.

• Nasze pieniądze będą bezpieczne, jeśli będziemy je wpłacać na rachunek powierniczy. Bank wypłaci je deweloperowi albo po przeniesieniu na nas własności mieszkania (rachunek zamknięty), albo stopniowo, po zakończeniu kolejnych etapów budowy (rachunek otwarty). Niestety, niewielu inwestorów stosuje takie rozwiązanie.

Społeczne, czyli jakie

Rząd chce, żeby preferencyjną 7-proc. stawką VAT objęte zostały od 1 stycznia 2008 r. mieszkania o powierzchni do 120 m kw i domy o powierzchni do 220 m kw. Rada Ministrów przyjęła wreszcie założenia do definicji budownictwa społecznego, uzgadniane przez Ministerstwa Finansów i Budownictwa od ponad roku. Unia Europejska zgadza się, żeby kraje członkowskie wprowadzały w takim budownictwie preferencyjne stawki VAT. Z końcem 2007 r. wygasają przepisy przejściowe, pozwalające na stosowanie w polskim budownictwie mieszkaniowym stawki 7-proc. Dlatego definicja budownictwa społecznego i związane z nią zmiany w ustawie o podatku VAT są niecierpliwie wyczekiwane. Preferencyjną 7-proc. stawką objęte zostaną także remonty elewacji domów, dachów, instalacji, klatek schodowych w budynkach wielorodzinnych. Szczegółowy wykaz takich robót przygotuje resort budownictwa. Remonty muszą być jednak wykonywane przez firmy budowlane. Także domy objęte będą preferencyjną stawką VAT tylko wtedy, jeśli zostaną zbudowane przez firmę (wyklucza to system gospodarczy).

Tagi

budownictwoceny