POLITYKA

Poniedziałek, 20 maja 2019

Polityka - nr 4 (2638) z dnia 2008-01-26; s. 72-73

Kultura / Paszporty Polityki. 2007. 15 lat Paszportu

Janusz Wróblewski

Umiem wymienić niebo

Rozmowa z Łukaszem Palkowskim, laureatem Paszportu „Polityki” w kategorii film

Janusz Wróblewski: – Niechętni panu dziennikarze twierdzą, że otrzymał pan Paszport na wyrost.

Łukasz Palkowski: – Nie mnie to oceniać. Staram się myśleć o nagrodzie jak o czymś, co ma zachęcać i motywować.

Ta nieprzychylność wynika pewnie stąd, że jest pan jedynym – oprócz Doroty Masłowskiej i Stasia Drzewieckiego – naszym laureatem nie mającym świadectwa ukończenia wyższych studiów.

Rzeczywiście nie mam. Brakuje mi czasu, żeby załatwić formalności.

Na jakiej uczelni?

Po oblanych egzaminach na reżyserię do łódzkiej filmówki przyjęto mnie tam na zaoczne studia realizacji telewizyjnej. Musiałem zrezygnować po kilku semestrach. Nie stać mnie było na dojazdy, wynajmowanie mieszkania w obcym mieście itd. Wybrałem Akademię Filmu i Telewizji prowadzoną przez Józefa Gębskiego w Warszawie. Tylko tak się dało pogodzić pracę i studiowanie.

Zarabiał pan jako drugi reżyser?

Nie, jako kierownik artystyczny w różnych agencjach reklamowych. Ale nie zerwałem z Łodzią. AFiT to coś w rodzaju płatnych korepetycji. Do Łodzi jeździł...

Łukasz Palkowski, ur. w 1976 r. w Warszawie. Studiował w Akademii Filmu i Telewizji założonej przez Józefa Gębskiego (nie w szkole Lindy i Ślesickiego, jak podają rozmaite źródła). Praktykował jako drugi reżyser przy filmach Macieja Pieprzycy, Krzysztofa Langa i Jana Kidawy-Błońskiego. Zrealizował krótki film „Nasza ulica” według opowiadania Jana Himilsbacha (I nagroda na Warszawskim Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej). „Rezerwat”, który jest jego debiutem fabularnym, dostał wiele nagród na krajowych festiwalach (m.in. za najlepszy debiut w Gdyni), zaś grająca jedną z głównych ról Sonia Bohosiewicz została niedawno uhonorowana nagrodą im. Zbyszka Cybulskiego.