POLITYKA

Wtorek, 16 lipca 2019

Polityka - nr 27 (2712) z dnia 2009-07-04; s. 76-77

Świat

Wawrzyniec Smoczyński

Unia hydraulików

Rozmowa z Davidem Milibandem, ministrem spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii

Wawrzyniec Smoczyński: – Pana rodzina pochodzi z Polski, razem z bratem zasiadacie w jednym rządzie… Czy to nie budziło żadnych skojarzeń u brytyjskich wyborców?

David Miliband: – (śmiech) Nie wiem, nie pomyślałem o tym… Nie mamy systemu prezydenckiego, to pomaga uniknąć niezręcznych sytuacji.

To pana pierwsza wizyta w Polsce. Odwiedził pan jakieś miejsca związane z rodziną?

Tak, spotkałem się z inicjatorami Muzeum Historii Żydów Polskich, byłem też na cmentarzu żydowskim w Warszawie, gdzie leżą niektórzy z moich przodków.

W Teheranie trwają protesty po wyborach prezydenckich. Czy nie sądzi pan, że zachodni politycy powinni wyraźniej opowiedzieć się po stronie demonstrantów?

Nie wskazaliśmy zwycięzcy, bo prawda jest taka, że go nie znamy. Wiemy i powtarzamy trzy rzeczy: po pierwsze, że wybór irańskich władz należy do Irańczyków; po drugie, że duża część irańskiego społeczeństwa, w tym trzech z czterech kandydatów, wyraziła poważne wątpliwości co do ...

David Miliband – (ur. 1965 r.). Bliski współpracownik Tony’ego Blaira był współautorem manifestu Nowej Partii Pracy, a po wygranych wyborach został głównym planistą reform. W latach 2001–2005 zajmował różne stanowiska ministerialne, a po przekazaniu teki premiera Brownowi w 2007 r. awansował na szefa dyplomacji.

Rok temu próbował przejąć przywództwo w Partii Pracy, ale się z tego wycofał, a w czasie ostatniego kryzysu rządowego, związanego z wydatkami poselskimi, poparł Browna, zapewniając jego rządowi przetrwanie. Ed, młodszy brat Davida, jest ministrem ds. środowiska w tym samym rządzie.

Wszyscy dziadkowie Milibandów urodzili się w Warszawie – rodzice ojca wyjechali do Belgii w okresie międzywojennym, matka przeżyła okupację niemiecką w ukryciu, po czym wyemigrowała do Wielkiej Brytanii w 1946 r. Ojciec został później znanym teoretykiem marksizmu.