POLITYKA

Sobota, 20 lipca 2019

Polityka - nr 37 (2671) z dnia 2008-09-13; Polityka. Sztuka Życia; s. 4-9

Życiorys. Szumowska

Katarzyna Janowska

Uwielbiam żyć

Rozmowa z Małgorzatą Szumowską o tym, jak zostaje się kobietą, artystką, człowiekiem

O filmie

Katarzyna Janowska: – W swoim najnowszym filmie „33 sceny z życia” opowiadasz o śmierci własnych rodziców, o rozpadzie swojego małżeństwa, o momencie, kiedy z dziewczyny stałaś się kobietą. Znałam twoich rodziców, znam twoją siostrę, ciebie i oglądając film miałam chwilami wrażenie, że podglądam sytuacje, w których nikt obcy nie powinien uczestniczyć. Nie bałaś się tak obnażyć?

Małgorzata Szumowska: – Po pierwsze, to nie jest dokument ani autobiografia. Po drugie, nie obnażam się. Nie ma w tym filmie mojej intymności. To nie jest historia o mnie, tylko o wydarzeniach, które mogą się przytrafić każdemu, i cieszę się, że zdobyłam się na to, by o nich opowiedzieć. Prawdziwa jest sekwencja zdarzeń, która stała się osią filmu. Bohaterce umiera pies, mnie umiera pies, jej umiera matka, mnie umiera matka, jej umiera ojciec, mnie umiera ojciec, jej rozpada się małżeństwo, mnie rozpada się małżeństwo. Wszystko inne jest mniej lub bardziej wymyślone. Rzeczywistość zostaje przekształcona. To nie ...

Małgorzata Szumowska reżyserka filmowa i dokumentalna, córka pisarki Doroty Terakowskiej i dokumentalisty, dziennikarza Macieja Szumowskiego. Jest siostrą dziennikarki i pisarki Katarzyny T. Nowak i reżysera dokumentalisty Wojciecha Szumowskiego. Była żoną Michała Englerta, operatora filmowego. Ojcem kilkuletniego Maćka jest Jacek Drosio, montażysta. W fabule debiutowała filmem „Szczęśliwy człowiek”. Jej najnowszy film „33 sceny z życia” zdobył Srebrnego Lamparta na festiwalu filmowym w Locarno (zdjęcia Michał Englert, montaż Jacek Drosio). W Polsce reżyserka pokaże go na festiwalu w Gdyni. Teraz przygotowuje się do nakręcenia filmu fabularnego we Francji. Od 2001 r. jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej.