POLITYKA

Sobota, 17 sierpnia 2019

Polityka - nr 44 (2931) z dnia 2013-10-29; s. 16-18

Rozmowy Żakowskiego

Jacek Żakowski

Uwięzieni w Maszynie

Prof. Eben Moglen, prawnik, specjalista od oprogramowania, o tym, do czego może doprowadzić coraz większe uzależnienie ludzi od wirtualnego świata

Jacek Żakowski: – Czy widmo wciąż krąży po świecie?
Prof. Eben Moglen: – Coraz bardziej.

Jak wygląda?
Jak wielka sieć na ryby. Ale zamiast ryb łapią się w nią ludzie. Jesteśmy w pół drogi prowadzącej do połączenia wszystkich ludzi na świecie jednym systemem nerwowym. Za naszego życia każdy mózg będzie formowany w tej sieci.

Mój mózg?
Bez wątpienia mózgi naszych wnuków, które już są na świecie. Spotkałem w Kalifornii uroczego trzyletniego chłopca, który zaczął mówić, mając osiem miesięcy. Jego pierwszym artykułowanym dźwiękiem było słowo: iPad.

A drugim: iPhone?
Chyba tata. Bo pewnie to on podawał iPada.

Co z tego wynika?
To jest objaw procesu, w którym maszyny stają się najważniejszymi nauczycielami człowieka. Nie tylko w sensie uczenia nas konkretnych rzeczy. Także w sensie, jaki roli nauczyciela nadał Max Weber – w przekazywaniu nam wiedzy o tym, jak ...

Eben Moglen (ur. 1956) jest profesorem prawa na nowojorskim Uniwersytecie Columbia, twórcą i szefem Soft­ware Freedom Law Center, jednym z najciekawszych filozofów Internetu, współtwórcą (wraz z Richardem Stall­manem) wolnych licencji GNU. Był w Warszawie na zaproszenie Fundacji Nowoczesna Polska z okazji premiery jego książki „Wolność w chmurze i inne eseje”. Otwiera ją jego słynny „Manifest com.unistyczny”, podobnie jak manifest Marksa zaczynający się od słów „Widmo krąży po świecie...”.