POLITYKA

Niedziela, 18 sierpnia 2019

Polityka - nr 38 (2368) z dnia 2002-09-21; s. 79-80

Społeczeństwo / Zdrowie / Choroba Alzheimera

Paweł Walewski

Uwięzieni we mgle

Te dolegliwości nie są naturalną konsekwencją starzenia. Trzeba umieć je rozpoznać. W Polsce chorobą Alzheimera dotkniętych jest około ćwierć miliona osób, lecz tylko co dziesiąta uzyskała właściwą diagnozę.

Niedawno pokazywany w kinach film „Iris”, poświęcony znanej brytyjskiej pisarce Iris Murdoch, o wiele pełniej niż niejeden podręcznik odsłonił tajemnice tej choroby. Rodzi się jednak wątpliwość, czy historia Iris była typowa dla 11 mln chorych? Troskliwy mąż poświęcający się bez reszty swojej żonie, sielskie życie na wsi pozbawione lęku i zakłopotania wobec sąsiadów.

Według psycholog Alicji Sadowskiej z Polskiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera filmowa historia jest nietypowa, bo bohaterowie byli ludźmi nieprzeciętnymi – wybitnymi intelektualistami, dla których Alzheimer był oczywiście zaskoczeniem, ale z dużym spokojem potrafili go przyjąć pod swój dach. – W większości przypadków diagnoza spada na rodzinę jak grom z jasnego nieba – mówi Sadowska. – Bliscy czują się bezradni i zagubieni. Mąż Iris pomocy nie szukał, a tę od przyjaciół odtrącał, co mi się w jego postawie nie podobało.

Zarówno w Anglii jak i w Polsce są służby społeczne i organizacje, które wspierają rodziny i opiekunów chorych. Na Mazowszu ...

Deficyt pamięci

Choroba Alzheimera jest spowodowana odkładaniem się w mózgu nierozpuszczalnej substancji zwanej amyloidem, dochodzi także do przedwczesnego niszczenia neuronów. Ich zanik prowadzi do zmniejszenia tkanki mózgowej oraz ilości substancji przekaźnikowych w mózgu – np. acetylocholiny, która odgrywa główną rolę w procesach pamięci. Każda osoba z chorobą Alzheimera choruje inaczej. Zwykle najpierw pojawiają się trudności w odnalezieniu właściwego słowa. Chory odsuwa się od najbliższych, przestaje się interesować tym, co do tej pory sprawiało mu radość. Zaczynają się kłopoty z pamięcią, chory zadaje ciągle te same pytania, gubi przedmioty, które w obawie przed tym chowa w różnych zaskakujących miejscach. Zaniedbuje swój wygląd i mieszkanie, nie może się nauczyć niczego nowego. Pamięta ważne fakty z przeszłości. Nie rozumie treści oglądanych filmów, nie śledzi toku rozmowy. Z czasem przestaje rozpoznawać najbliższych.

Adresy organizacji alzheimerowskich oraz niezbędną informację na temat ich działalności można otrzymać w Stowarzyszeniu Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera przy ul. Hożej 50/1 w Warszawie (tel. 622-11-22 ).

Polska strona internetowa choroby Alzheimera:www.alzheimer.pl