POLITYKA

środa, 21 sierpnia 2019

Polityka - nr 28 (2713) z dnia 2009-07-11; s. 16-18

Temat tygodnia

Janina Paradowska

W dwa ognie

Zwycięzców się nie sądzi. Podobno. Na fali powyborczych rozrachunków świętującą walne zwycięstwo PO postanowił osądzić jeden z jej twórców, Andrzej Olechowski. Czy uderzył skutecznie? Że boleśnie, to już wiadomo.

Przez miesiąc po wyborach do Parlamentu Europejskiego partie biorące w nich udział dokonywały mniej lub bardziej widowiskowych rozrachunków. Za rozliczenie PiS, a właściwie Jarosława Kaczyńskiego, wziął się Zbigniew Ziobro uskrzydlony liczbą zdobytych głosów, atakując współpracowników prezesa za nietrafioną kampanię. Na razie skarcony przycichł, ale może to być cisza przez burzą. Nie znikli jego stronnicy, nie zmniejszyły się jego ambicje. Zmieniła się taktyka: zamiast jawnego buntu – udawana pokora. Ale pewne sukcesy już ma.

Współodpowiedzialny za kampanię Adam Bielan publicznie przyznaje, że kampanię trzeba jednak ocenić, bowiem zmiana założeń, polegająca na zastąpieniu subtelniejszej gry „na kryzys” prostą agresją, przyczyniła się do słabszego, niż oczekiwano wyniku. Bielan próbuje ucieczki do przodu – on chciał wykorzystywać kryzys. To Jacek Kurski (coraz częściej łączony z Ziobrą) postawił na agresję. Będzie zatem specjalny zjazd, władza prezesa, choć oczywiście niezagrożona, ma zostać jednak w statucie ograniczona. PiS ma być bardziej demokratyczne, ale jednocześnie niepozbawione charyzmatycznego lidera. Dla większości charyzmatyczny jest bezdyskusyjnie Kaczyński, dla sporej grupy charyzmatyczny jest ...

Festiwale drogie i niedrogie

(wybrane przykłady)

• Heineken Music Open’er Festival, Gdynia (2–5 lipca) – budżet 15 mln zł, cena karnetu 320 zł na 4 dni

• Coke Live Festival (20–22 sierpnia), Kraków – budżet 10 mln zł, karnet 200 zł na 3 dni

• Selector Festival (5–6 czerwca), Kraków – budżet 5 mln zł, karnet 200 zł na 2 dni

• Festiwal Inne Brzmienia (10–19 lipca), Lublin – budżet 3 mln zł, bilet 30 zł

• Przystanek Woodstock (31 lipca–2 sierpnia) Kostrzyn nad Odrą – budżet 3 mln zł, impreza niebiletowana

• Festiwal Legend Rocka Dolina Charlotty (24 lipca–16 sierpnia), Zamełowo, budżet 2 mln zł, bilety 40 zł, 170 zł

• Jarocin Festival (17–19 lipca), Jarocin, budżet 1 mln zł, karnet 99 zł na 3 dni

Wywiad z Mikołajem Ziółkowskim, twórcą festiwalu Open’er, na: www.polityka.pl/kultura