POLITYKA

Wtorek, 18 czerwca 2019

Polityka - nr 17 (2955) z dnia 2014-04-22; s. 50-51

Edukator Ekonomiczny

Paweł Tarnowski

W nowej zbroi

7 kwietnia weszły do obiegu pierwsze zmodernizowane banknoty z nieco inną kolorystyką, podpisem obecnego prezesa NBP i przede wszystkim ze zmienionymi zabezpieczeniami. Dla banku to duża techniczna, ale też wizerunkowa operacja. Przygotowania do niej trwały kilka lat.

Pierwsza, strategiczna decyzja – wprowadzać całkiem nowe banknoty czy ograniczyć się do ich unowocześnienia – okazała się nadspodziewanie łatwa. Z badań sondażowych wykonywanych na zlecenie NBP wynika, że aż 90 proc. Polaków na pytanie: „czy podobają ci się polskie monety i banknoty?”, odpowiadała entuzjastycznie lub co najmniej twierdząco. Tylko 4 proc. obywateli znalazło się w przeciwnym obozie. Reszta była niezdecydowana. Więcej uznania, jeśli idzie o prezentację i wygląd, mają też u rodaków nasze banknoty z portretami królów (projekt znanego artysty grafika Andrzeja Heidricha) niż choćby banknoty euro. W tej sytuacji trudno było zmieniać coś, co jest tak powszechnie akceptowane.

Wciąż wolimy gotówkę

Krzysztof Kowalczyk, zastępca dyrektora Departamentu Emisyjno-Skarbcowego NBP, przekonuje, że od strony technicznej i projektowej modernizacja była większym wyzwaniem niż ewentualna pełna wymiana. Dlaczego? – Większość elementów graficznych, w tym oczywiście portrety władców, musieliśmy zachować, a w banknot wkomponować część starych i nowe zabezpieczenia, ciągle dbając o wygląd i estetykę. To skomplikowane zadanie – mówi dyr. Kowalczyk.

Powiew nowoczesności tchnię...

Co zmieniono

Zmodernizowane elementy zabezpieczenia banknotu 20 zł

Pas opalizujący. Na odwrotnej stronie banknotu umieszczono opalizujący pas w kolorze liliowym z cyfrowym oznaczeniem „20” i skrótem „ZŁ”. Pas jest widoczny lub nie w zależności od kąta patrzenia.

Wzbogacony znak wodny. Podczas ­oglądania banknotu pod światło widać znak wodny przedstawiający wizerunek władcy i cyfrowe oznaczenie nominału „20”. Pole znaku wodnego nie jest zadrukowane.

Uzupełniający się druk obustronny (­recto-verso). Elementy graficzne ­znajdujące się na obu stronach banknotu oglądane pod światło uzupełniają się i tworzą pełny obraz – koronę w owalu.

Znaki w ultrafiolecie. W promieniach UV widać kwadrat z cyfrowym oznaczeniem nominału „20” i skrótem „ZŁ”, serię i numer banknotu oraz inne wybrane elementy.

Warto zapamiętać

• Zmodernizowane banknoty od 7 kwietnia br. wprowadzane są stopniowo do obiegu.

• Ich wizerunki niewiele się zmieniły, podstawowa zmiana to ich inne zabezpieczenia.

• Stare banknoty pozostają bezterminowo prawnym środkiem płatniczym.

• Banknot 200 zł nie został na razie zmodernizowany.

Wiedza jest dzisiaj równie cenna jak pieniądze. Wzięcie kredytu, założenie lokaty, inwestycja w akcje mogą okazać się sukcesem albo porażką zależnie od tego, czy będziemy rozumieli mechanizmy rządzące światem ekonomii. Na naszą sytuację duży wpływ mają i decyzje podejmowane przez polskich polityków, i wydarzenia na drugim końcu świata. Kolejny Edukator Ekonomiczny przygotowany we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim pomoże zrozumieć mechanizmy światowej gospodarki i ułatwi poruszanie się w skomplikowanym świecie nowoczesnej bankowości.