POLITYKA

środa, 24 kwietnia 2019

Polityka - nr 16 (2701) z dnia 2009-04-18; s. 78-81

Nauka / Zostańcie z nami!

Beata Igielska

W poprzek i na przekór

Inaugurując każdej wiosny akcję stypendialną – w tym roku już po raz dziewiąty – przychodzi nam ubolewać nad sytuacją polskiej nauki, ta rytualność bywa frustrująca.

Ożywająca w ostatnich miesiącach wielokrotnie dyskusja nad reformą nauki, zwłaszcza nad sprawą habilitacji, wniosła sporo emocji, ale też na emocjach na razie sprawa się zawiesiła. Po latach reformatorskich zapowiedzi i usiłowań można w ogóle odnieść wrażenie, że odgórna przebudowa instytucji naukowych jest syzyfowym mozołem, a marna dola materialna uczonych, zwłaszcza zaś adeptów nauki – ich nieodwracalnym przeznaczeniem.

Szczęśliwie każdego roku możemy też odnotować zjawiska, które frustrację nieco neutralizują. Nie jest bowiem tak, że potencjał intelektu, energii, organizatorskiego zapału, zgromadzony w środowisku naukowym nie znajduje żadnego ujścia poza ujściem w sensie dosłownym, to znaczy emigracją – i tą za granicę, i tą do atrakcyjnych finansowo sektorów gospodarki. Obserwując teraz już 140-osobowe grono naszych stypendystów i w ogóle środowisko młodych uczonych, można nawet przypuszczać, że jeśli rewolucja w nauce ma się dokonać, to być może stanie się to obok ministerialnych projektów, gdzieś w poprzek systemu instytutów, katedr, dyscyplin.

Bez wątpienia zapanowała swoista moda na ...