POLITYKA

Wtorek, 16 lipca 2019

Polityka - nr 11 (2949) z dnia 2014-03-12; s. 32-34

Esej

Jacek Żakowski

Wahadło wolności

Na Majdanie Ukraińcy walczyli o wolność ćwierć wieku po odzyskaniu przez Ukrainę wolności. Paradoks? Niekoniecznie. W Polsce i na całym Zachodzie też zaostrza się walka o wolność.

Nikt nie wie, co czeka Ukraińców. Ale wiadomo, że mroczne czasy przed nimi. Bo nie tylko Putin stoi na ich drodze do szczęścia. Jeszcze trudniej będzie z korupcją, biedą, zacofaniem, nierównościami, radykalizmami. Jeśli chcemy pomóc, gdy kolejny raz próbują zbudować dobre państwo i z zazdrością patrzą, jak wykorzystaliśmy ćwierćwiecze wolności, musimy być z nimi szczerzy. Myślę, że mamy im coś ważnego do powiedzenia. Ująłbym to tak: „Bracia Ukraińcy, nie mamy prawa Was pouczać. Popełnialiśmy podobne błędy i ulegaliśmy podobnym złudzeniom”. Dodałbym jeszcze, że droga, którą my mieliśmy do pokonania, była mniej wyboista i przez to mniej bolesna. Ale nas też czekają rozliczenia, zwłaszcza że przed nami ważne rocznice i poważne decyzje.

Ćwierćwiecze pierwszych częściowo wolnych wyborów. Ćwierć wieku wolnych mediów. Ćwierćwiecze wolnego rynku. To wszystko w sosie dwóch tegorocznych kampanii wyborczych i dwóch czekających nas w przyszłym roku. U nas gorączka też roś...