POLITYKA

Czwartek, 23 maja 2019

Polityka - nr 29 (2410) z dnia 2003-07-19; s. 54-56

Kultura / Humor telewizyjny

Krystyna Lubelska

Wesoły salceson

Latem przeciętny telewidz spędza przed ekranem około trzech godzin, czyli o ponad godzinę mniej niż w sezonie jesienno-zimowym. Za to częściej się śmieje, a w każdym razie powinien. Już od wpół do ósmej rano.

Telewizyjna rozrywka przypomina wystawiony na sklepową ladę salceson. W jednych wzbudza obrzydzenie, inni uznają ją za smakołyk.

– Z moich obserwacji wynika, że w programach poszczególnych stacji niewiele jest dowcipu finezyjnego, w dobrym stylu, w rodzaju Kabaretu Starszych Panów czy Monty Pythona, ale z drugiej strony rzadko zdarzają się żarty totalnie prostackie lub chamskie, częściej po prostu niemądre. Humor telewizyjny równa do średniej krajowej, choć oczywiście można dyskutować, na jakim ona jest poziomie – stwierdza Cezary Harasimowicz, znany scenarzysta i członek jury tegorocznego Festiwalu Dobrego Humoru w Gdańsku.

Jednak podczas wakacji nawet wyjątkowi fani małoobrazkowej zabawy mogą mieć trudności z konsumpcją potężnej repety z humoru, jaką serwuje nasza telewizja. Szefowie anten zachowują się bowiem jak nieznośni kawalarze, którzy pytają: Znacie ten dowcip? Znamy, znamy – odpowiadają telewidzowie. No to popatrzcie – proponują niezrażeni.

Jaja w cenie

Wydaje się, że najzabawniejszą porą letniego dnia, wedle telewizyjnych ramówek, ma być przedpołudnie. Już o wpół do ósmej, zrywając się z łóżka, moż...

Letnia rozrywka na dwie zmiany (na przykład środa):

8.00–16.00

Graczykowie – serial komediowy, Polsat
Szpital na perypetiach – serial komediowy, Polsat
Idol – program rozrywkowy, Polsat
Śmiechu warte – program rozrywkowy, TVP 1
Jestem jaki jestem – reality show, TVN
Na Wspólnej – serial, TVN
Brzydula – telenowela kolumbijska, TVN
Szpital na perypetiach – serial komediowy, Polsat

od 16.00
Córka przeznaczenia – telenowela meksykańska, TVN
Życiowa szansa – teleturniej, Polsat
Lokatorzy – serial komediowy, TVP 1
Najzabawniejsze zwierzęta świata, Polsat
Na dobre i na złe – serial, TVP 2
Idol – program rozrywkowy, Polsat