POLITYKA

Czwartek, 18 lipca 2019

Polityka - nr 22 (3212) z dnia 2019-05-29; s. 21-23

Polityka / Moje Miasto

Edwin Bendyk

Wiatr od morza

O Gdańsku, Święcie Wolności i Solidarności 4 czerwca mówi prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

EDWIN BENDYK: – Minęły dwa miesiące od zaprzysiężenia pani jako prezydent Gdańska. Jak wygląda miasto z prezydenckiego fotela?
ALEKSANDRA DULKIEWICZ: – Poznaję teraz te obszary aktywności urzędu, których wcześniej nie znałam. Spotykam się ze wszystkimi pracownikami. Utwierdza mnie to w przekonaniu, jak dobry mamy zespół. Po śmierci Pawła Adamowicza urzędnicy mają poczucie, że ich praca to rodzaj misji, że mają jakiś rodzaj długu wobec mojego poprzednika. To dla mnie wielki kapitał. Mam świadomość, że kieruję miastem sukcesu.

Nie wszyscy jednak podzielają to przekonanie o wyjątkowości Gdańska. Andrzej Zybertowicz tuż po śmierci Pawła Adamowicza mówił, że za jego prezydentury Gdańsk był miastem mafijnym; pani doświadcza hejtu, a upublicznienie nagrania z kamery sklepowej było mocnym przywitaniem w nowej roli.
Przekonałam się, że mam grubą skórę, ataki docierają do mnie jak przez szybę. Choć nie bagatelizujemy ich w urzędzie miasta, wypracowaliśmy z zespołem metodę działania. Każdy atak, pogróżki, hejt na portalach społecznościowych zgłaszamy organom ścigania. Praktycznie ...

2019. Wspólne święto

Gdańsk zaprasza 1–11 czerwca na wspólne, rodzinne fetowanie Święta Wolności i Solidarności, czyli 30-lecia wyborów 4 czerwca 1989 r. W strefie muzycznej w trakcie trzech dni koncertowych na pięciu scenach podczas 12 koncertów wystąpi 152 muzyków; w strefie społecznej 200 organizacji społecznych z całej Polski prowadzić będzie dyskusje na najważniejsze dziś tematy i zaprezentuje swoją aktywność; Okrągły Stół na placu Solidarności przy Europejskim Centrum Solidarności zaprasza do wspólnych rozmów i warsztatów; w samym ECS odbędzie się m.in. Międzynarodowe Forum Obywatelskie. Instytucje kultury i sztuki w całym Gdańsku zapraszają na wystawy, spektakle i wydarzenia specjalne. W samo południe 4 czerwca na placu Solidarności odśpiewany zostanie hymn narodowy oraz proklamowana będzie Deklaracja Wolności i Solidarności. 100 tys. gości uczestniczyć będzie w ponad 130 wydarzeniach programu, który w szczegółach można poznać na stronie internetowej: gdansk2019.pl.