POLITYKA

Sobota, 25 maja 2019

Polityka - nr 41 (3030) z dnia 2015-10-07; s. 52-54

Poradnik Budowlany

Urszula Szyperska

Więcej niż remont

Duży remont to okazja do podniesienia standardu domu albo mieszkania. Druga młodość powinna być lepsza od pierwszej.

Polacy lubią komfort. Z badań przeprowadzonych przez ośrodki Operate A/S i Wilke na zlecenie firmy Velux wynika, że w tym roku najchętniej robią remont łazienki. Magazyny wnętrzarskie i markety budowlane kuszą rozwiązaniami, którym trudno się oprzeć. Na przykład deszczownicami, zapewniającymi kąpiel w szerokim strumieniu wody. W modnej łazience miejsce tradycyjnej kabiny prysznicowej zajmuje teraz wnęka, wyłożona płytkami i odgrodzona od reszty pomieszczenia tylko taflą szkła.

Za ciepłą ścianą

Z tych samych badań wynika, że kolejnym popularnym remontem jest ciągle ocieplanie domów. W tym przypadku chodzi głównie o zmniejszenie rachunków za ogrzewanie, chociaż w dobrze zabezpieczonym przed zimnem budynku mieszka się także bardziej komfortowo. Termomodernizacja jest inwestycją wymagającą wyłożenia sporych pieniędzy. Według dyrektora Arkadiusza Węglarza z Krajowej Agencji Poszanowania Energii właściciele domów jednorodzinnych najczęściej decydują się na 15-centymetrową warstwę styropianu na ścianach, 10-centymetrową pod podłogą oraz 20-centymetrową izolację dachu. Bo łącznie z wymianą okien i dostosowaniem systemu ogrzewania do mniejszego zapotrzebowania na energię to koszt średnio 510 zł za m kw.

Bardziej ...

Ciepły dom z Rysiem

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wprowadzi wkrótce program dopłat do ocieplania domów jednorodzinnych, nazwany Rysiem (to kolejne zwierzę, które patronuje propozycjom Funduszu). Właściciel domu, który na ocieplenie ścian, dachu, podłóg i wymianę okien na energooszczędne zaciągnie kredyt albo pożyczkę z wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska, będzie miał szansę na dotację w wysokości 40 proc. pożyczonej kwoty. Oczywiście po spełnieniu zapisanych w programie warunków. Najważniejszym z nich jest doprowadzenie domu do standardu obowiązującego od 2021 r. Czyli współczynnik przenikania ciepła U w przypadku ścian nie będzie mógł być gorszy niż 0,20, dachu – 0,15, podłogi – 0,30, a okien – 0,9. W programie określono maksymalne koszty poszczególnych robót. Według tych szacunków pełne ocieplenie przeciętnego domu kosztowałaby 76 tys. zł, z czego 32 400 zł sfinansowano by dotacją z NFOŚiGW. Wymiana instalacji grzewczej, a także wyposażenie domu w wentylację mechaniczną z rekuperacją ma być wspierane 20-proc. dotacją. Takie samo wsparcie przewidziano w przypadku skorzystania z odnawialnych źródeł energii.

Szczegółowe warunki skorzystania z programu mają być określone do końca października. Wnioski o dotowany kredyt można będzie składać – w bankach uczestniczących w programie – w I kwartale przyszłego roku.