POLITYKA

Niedziela, 21 lipca 2019

Polityka - nr 6 (2944) z dnia 2014-02-05; s. 37-39

Rozmowy Żakowskiego

Jacek Żakowski

Więcej tajemnicy

Iwan Krastew, filozof polityki, o tym, jak nadmiar jawności niszczy zaufanie i szkodzi demokracji

Jacek Żakowski: – Dlaczego woli pan nie wiedzieć?
Iwan Krastew: – Bo jako obywatel wolę ufać, niż udawać, że wiem.

Prywatnie też woli pan wiedzieć mniej?
Nie lubię psychoanalitycznego modelu rodziny, w której ludzie wciąż sobie mówią, co czują, co myślą, co sobie wyobrażają. To jest destrukcyjne.

Bo?
Bo choć byśmy się nie wiem jak starali, możemy przekazać tylko niewielką część myśli i uczuć. A każdy szczegół rozbudza wyobraźnię. Nikt nie wie, co się w niej wykluje. To zawsze prowadzi do nieporozumień.

Lepiej wybrać samotność we dwoje?
Zostawić miejsce dla przyjaźni. Przyjaciel to osoba, której powierzamy nasze tajemnice. Nie należy mieszać przyjaźni z innymi relacjami – z miłością, rodziną, biznesem. Kult transparentności dewastuje przyjaźń. Gdy każdy ma wiedzieć wszystko o wszystkich i wszystkim, na przyjaźń nie ma miejsca. O tym jest słynna książka „Krąg” Dave’a Eggersa opisująca świat, w którym przez narzędzie w rodzaju Facebooka kolejnej generacji ...

Iwan Krastew – zdaniem „Foreign Policy” jeden ze stu najbardziej wpływowych współczesnych intelektualistów. Jest dyrektorem Centrum Strategii Liberalnych w Sofii, współzałożycielem Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych. Autor m.in. „In Mistrust We Trust: Can Demo­cra­cy Survive When We ­Don’t Trust Our Leaders?”, której polskie wydanie „Demokracja nieufnych” ukazało się właśnie nakładem ­Wydawnictwa Krytyki Politycznej.