POLITYKA

Sobota, 24 sierpnia 2019

Polityka - nr 12 (3203) z dnia 2019-03-20; s. 20-24

Rozmowa Polityki

Jacek Żakowski

Wieczność bez przyszłości

Prof. Timothy Snyder, historyk, badacz nacjonalizmu, o tym, dlaczego Putin, Trump czy Kaczyński skończyli z wielkim marszem do przodu, a zaczęli wracać. I dlaczego jest to takie groźne.

JACEK ŻAKOWSKI: – Czy rządzi nami Putin?
TIMOTHY SNYDER: – Nie rządzi. Manipuluje.

Czytelnik pana „Drogi do niewolności” wie, że Putin ma w Ameryce swojego prezydenta, w Polsce wpływy na najwyższych szczeblach, potężne partie we Włoszech, Francji, w Niemczech, na Słowacji, w Austrii, Czechach, na Węgrzech, przyjaciół w potężnych korporacjach i mediach. On stoi za brexitem, za ruchami antyimigranckimi, homofobicznymi, antyszczepionkowymi, antyunijnymi, za nowymi nacjonalistami, za falą pesymizmu.
Oczywiście, Putin ma na Zachodzie większe wpływy, niż się zwykle uważa. Ale nami nie rządzi. Ma dużą moc niszczenia, a nie ma mocy tworzenia. Nie jest w stanie zmienić niczego na lepsze. Ani w Rosji, ani nigdzie indziej, bo nie wie, czym jest dobro.

Władza Putina opiera się na przekonywaniu nas, że nie ma wartości, że nie istnieje prawda, że wszystko jest kłamstwem, że demokracja to żart, że praworządność to ściema. Szuka, znajduje i wzmacnia nasze słabości. Żebyśmy już nic nie wiedzieli i żebyśmy już w nic nie ...

Timothy David Snyder (ur. 1969 r.) – profesor historii (Yale University), zajmuje się historią nowożytnego nacjonalizmu oraz Europy Środkowej i Wschodniej. Autor wielu książek, w Polsce ukazały się m.in. „Rekonstrukcja narodów. Polska, Ukraina, Litwa, Białoruś 1569–1999”, „Skrwawione ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem”, „Czarna Ziemia. Holokaust jako ostrzeżenie”, „O tyranii. Dwadzieścia lekcji z dwudziestego wieku”, „Droga do niewolności”.