POLITYKA

środa, 21 sierpnia 2019

Polityka - nr 39 (2724) z dnia 2009-09-26; s. 50-54

Poradnik / Poradnik budowlany

Urszula Szyperska

Wielka wyprzedaż

Od czerwca ceny mieszkań prawie się nie zmieniają. Czy to znak, że taniej już nie będzie i nie warto dłużej zwlekać z kupnem? Wiele wskazuje na to, że wyprzedaże jeszcze się nie zakończyły, a na promocyjne ceny i upusty będzie można jeszcze liczyć.

Deweloperzy mają dziś w ofercie ponad 30 tys. mieszkań (patrz wykres obok), z czego co czwarte w budynku oddanym już do użytku. W pierwszej połowie roku sprzedali 10,1 tys. lokali. Mają zapasy jeszcze na cały przyszły rok, nie licząc budów niedawno rozpoczętych i niewłączonych do oferty. Na razie nic nie wskazuje, że nabywców będzie szybko przybywać. Banki są wprawdzie łaskawsze dla amatorów kredytów hipotecznych, ale tylko dla tych, którzy mają własny wkład i wysokie dochody. Czyli dla klientów uważanych za bezpiecznych.

Klienci także zrobili się bardziej ostrożni. Skłonność do zadłużania się spadła razem z realnymi dochodami, które w dodatku łatwo stracić: wzrost bezrobocia wydaje się nieuchronny.

Z drugiej strony za rok, dwa lata wybór będzie nieporównanie mniejszy niż dzisiaj. Deweloperzy zaczęli budować o 52 proc. mniej mieszkań niż rok temu (według danych GUS za 7 miesięcy), budownictwo na sprzedaż przeżywa głęboki kryzys. Jeśli spadnie podaż, wzrosną ceny – to podstawowe prawo ekonomii. Robert Chojnacki, prezes ...

Wnętrze z umiarem

Koszt materiałów potrzebnych do wykończenia 45-metrowego mieszkania

Materiał Cena w zł
Terakota 19 m kw. x 40 zł 760
Glazura 25 m kw. x 40 zł 1000
Fuga, klej 200
Wanna akrylowa 500
Sedes 250
Armatura łazienkowa 600
Zlewozmywak 250
Armatura kuchenna 150
Panele podłogowe 30 m kw. x 50 zł 1500
Drzwi i ościeżnice (4 sztuki) 4000
Farby (30 l) 250
Pozostałe materiały 1500
Łączny koszt 10 960
Wydatek na m kw. Mieszkania 243,66

Jak najwięcej natury

Jakie kupować materiały – radzi architekt Dariusz Śmiechowski

Producenci na ogół przedstawiają swoje wyroby jako ekologiczne, ale to często tylko chwyt reklamowy. Obiektywnym kryterium jest przede wszystkim zastosowanie jak najbardziej naturalnych materiałów, najlepiej z surowców odnawialnych. Dlatego na polecenie zasługują na przykład drewniane podłogi czy inne elementy wykończenia wnętrz z drewna. Z podłóg „zdrowe” są olejowane, zaimpregnowane w sposób naturalny. Olej wnika w drewno i lepiej je chroni niż lakier, podkreśla także urodę materiału.

Proekologicznym materiałem są tradycyjne papierowe tapety. Winylowych radzę stosować jak najmniej. Dobrym, ciepłym materiałem jest gips. Gipsowe tynki regulują mikroklimat wnętrza, sprawiają również, że przy niskich temperaturach mniej odczuwamy chłód.

Nowo oddany dom, który nie jest drewniany, schnie do dwóch lat, a często już w pierwszym roku ludzie w nim mieszkają. Skoro nikt tyle nie czeka, bardzo ważna jest dobra wentylacja. Jeśli w domu nie ma mechanicznej wentylacji nawiewowo-wywiewnej, okna w każdym pomieszczeniu powinny mieć nawiewniki. Najlepsze są higrosterowane, dostosowujące napływ powietrza do poziomu wilgotności w mieszkaniu.

Polecam także materiały i urządzenia obniżające koszty eksploatacji mieszkania. Na przykład końcówki pryszniców z dyszą napowietrzającą wodę, które zmniejszają jej zużycie mniej więcej o połowę. Spłuczki WC z regulacją odpływu, wyłączającą wodę, kiedy zdejmujemy rękę z przycisku. Ekrany za grzejnikami ograniczające straty ciepła.

Przy zakupie środków do utrzymywania w domu czystości warto zwracać uwagę, czy nie zawierają chloru albo innych szkodliwych substancji. I rada podstawowa: im mniej w domu chemii, tym lepiej.

Załączniki

  • Oferta deweloperów

    Oferta deweloperów - [rys.] JR