POLITYKA

Niedziela, 16 czerwca 2019

Polityka - nr 42 (3081) z dnia 2016-10-12; s. 9

Ludzie i wydarzenia / Kraj. Tydzień w polityce. Komentuje Lena Kolarska-Bobińska

Lena Kolarska-Bobińska

Wielki Strażak

Z tygodnia na tydzień przybywa punktów zapalnych. Protestują lekarze, kobiety, nauczyciele, artyści. Tymczasem PiS pożary gasi benzyną.

PiS wychodzi ze sporu o projekt zaostrzający prawo aborcyjne mocno poobijany. Swoimi chaotycznymi decyzjami zmobilizował nie tylko przyglądające się polityce z dystansem kobiety, ale również młodzież – uczniów szkół, studentów. Zradykalizował osoby, które obawiają się rewolucji kulturalnej w wykonaniu PiS. Rozczarował także liczne na prawicy organizacje i fundacje oraz twarde jądro elektoratu. To dla tej partii niebezpieczne.

Wiele mówi się o socjalnych poglądach wyborców PiS, ale wyróżniają ich przede wszystkim opinie w kwestiach światopoglądowych. To one budują tę wspólnotę. Chęci oddania głosu na PiS sprzyja, oprócz akceptacji własności państwowej, restrykcyjne stanowisko wobec przerywania ciąży i przekonanie o potrzebie obecności religii w życiu publicznym (badania CBOS). Co ciekawe, poglądy zwolenników PiS w sprawie zakazu aborcji są po roku rządów tej partii bardziej restrykcyjne niż przed wyborami: 64 proc. sądzi, że przerywanie ciąży powinno być całkowicie zakazane (CBOS). Trudno powiedzieć, co spowodowało w ciągu ostatnich miesięcy ten wzrost rygoryzmu – nadzieje, że rządzący zrealizują obietnice, czy też zwykle odczytywanie sygnałów płyną...

Lena Kolarska-Bobińska – socjolog, profesor nauk humanistycznych, była dyrektor CBOS oraz ISP. W latach 2009–13 posłanka do Parlamentu Europejskiego z ramienia PO, później minister nauki i szkolnictwa wyższego w rządzie Donalda Tuska, a następnie w gabinecie Ewy Kopacz. Członkini rady programowej Kongresu Kobiet oraz rady Instytutu Obywatelskiego. Autorka licznych publikacji naukowych.