POLITYKA

Sobota, 25 maja 2019

Polityka - nr 2 (2) z dnia 2016-03-02; Niezbędnik Inteligenta. 1/2016. Jak zmieniamy Ziemię. Wynalazki, które wstrząsnęły światem; s. 30-34

Energia

Andrzej Hołdys

Wielkie spalanie

Gdyby nie tani węgiel i ropa, dziś żylibyśmy na znacznie niższym poziomie. Do rozwoju bowiem potrzebowaliśmy energii. Dzięki niej korzystamy z tysięcy udogodnień, o jakich nasi poprzednicy sprzed rewolucji przemysłowej nie mieli pojęcia.

Nawet radykalni krytycy postępu technicznego niechętnie przesiedliby się znów z samochodów na dorożki, zamieszkali w domach pozbawionych elektryczności i stanęli za pługiem, odstawiając na bok traktor. Przywykliśmy do wygód i gdyby trzeba było z nich zrezygnować, uznalibyśmy to za katastrofę.

Przy okazji jednak straciliśmy z pola widzenia fakt, że ta nasza wygodna cywilizacja, choć niby taka nowoczesna, przynajmniej pod jednym względem funkcjonuje wciąż jak dwa wieki temu. Jej fundamentem są kopaliny energetyczne, których sposób pozyskiwania niewiele zmienił się od końca XIX w. Owszem, wydobywamy je szybciej i na znacznie większą skalę, ale nadal polegamy głównie na rezerwach energii gromadzonej przez miliony lat przez ziemską przyrodę. I wiele jeszcze dekad upłynie, zanim się od tych rezerw uniezależnimy. Niewykluczone zresztą, że wcześniej niektóre z tych zapasów zaczną się wyczerpywać, jako że na świecie przybywa szybko tych, którzy też chcieliby mieć własny samochód i prąd w mieszkaniu oraz obficie korzystać z dóbr, na których wyprodukowanie poszło mnóstwo energii.

Na początku był...

Moc

Jednostki mocy

Wat – W
Kilowat – kW = 1 tys. watów
Megawat – MW = 1 mln watów
Gigawat – GW = 1 mld watów
Terawat – TW = 1 bln watów