POLITYKA

środa, 22 maja 2019

Polityka - nr 4 (2229) z dnia 2000-01-22; s. 18

Wydarzenia / Ogląd i pogląd

Janina ParadowskaJerzy Baczyński

Wspólnota brania

Polemika w sprawie atmosfery korupcyjnej

Miniony tydzień przyniósł serię przykładów popierających naszą tezę, że politycy są odpowiedzialni za pogorszenie się klimatu życia publicznego w Polsce, w tym wzrost przyzwolenia na korupcję. Przykłady pojawiły się jakby na złość polemizującemu z nami Piotrowi Żakowi z AWS.

Pan poseł Piotr Żak, rzecznik AWS, podjął na łamach tygodnika „Wprost” (nr 3 z 16 stycznia) polemikę z naszym artykułem „Bierz i pozwól brać” (POLITYKA 51/99). Zrobił to dlatego, że odniósł wrażenie, iż „część ukazujących się w polskiej prasie tekstów o korupcji pisana jest pod pewne polityczne zamówienie”. Teza naszej publikacji, jego zdaniem, jest jasna: „to AWS odpowiada za rozszerzenie się korupcji, to politycy tego ugrupowania, kierujący się prywatą i partykularnymi interesami, rozkradają Polskę, wręcz zachowują się niczym najeźdźcy w podbitym kraju”. Nie wiemy, gdzie w naszym artykule pan poseł Żak znalazł taką tezę. Nie pisaliśmy wyłącznie o klasycznej korupcji, na której skupia się autor z „Wprost”. Pisaliśmy o pogorszeniu się klimatu życia publicznego w Polsce, o sumie różnych zachowań osób pełniących funkcje publiczne, także zachowań zgodnych z prawem, ale zwyczajnie nieprzyzwoitych.

Pisaliśmy także, iż to zjawisko nie jest cechą jednego ugrupowania, ale wszystkich. I daliśmy na to wiele przykładów, także z okresu rządów poprzedniej ...