POLITYKA

Niedziela, 25 sierpnia 2019

Polityka - nr 13 (2901) z dnia 2013-03-27; s. 68-70

Historia

Łukasz Wójcik

Wybielanie Białego Dzika

Kim był Ryszard III, jedyny król Anglii, który dotąd nie miał własnego grobu? Ostatni Plantagenet, odnaleziony przez brytyjskich archeologów, może teraz odzyskać nie tylko wieczny spokój, ale również twarz, którą odebrali mu Szekspir i Tudorowie.

Prawda jest córką czasu, a nie władzy – od tego baconowskiego aforyzmu zaczyna się wydana w 1951 r. mała książeczka, która odmieniła los ostatniego średniowiecznego króla Anglii. Jej bohater, inspektor Scotland Yardu Alan Grant, trafia do szpitala ze złamaną nogą. Żeby go czymś zająć, koleżanka przynosi kilka portretów nieznanych mu osób. Wszak zawsze twierdził, że potrafi rozpoznać charakter człowieka po jego twarzy. Inspektor zatrzymuje się tylko przy jednej postaci. „To musiał był sprawiedliwy i moralny człowiek” – mówi o Ryszardzie III. Gdy koleżanka uświadamia mu, że to przecież największy schwarzcharakter w historii Anglii, Grant postanawia rozpocząć prywatne śledztwo.

Książka Josephine Tey „Córka czasu” (The Daughter of Time) jest do dziś jednym z największych hitów sprzedaży na Wyspach. Szybko też weszła do światowego kanonu literatury detektywistycznej. Ale nie na tym polega jej waga. Inspektor Grant po wielomiesięcznym śledztwie dochodzi do wniosku, że król Ryszard, właśnie ten szekspirowski, pokraczny łotr-dzieciobójca, został bezczelnie obsmarowany przez swoich pogromców, rodzinę Tudorów. W ...