POLITYKA

Poniedziałek, 27 maja 2019

Polityka - nr 49 (2583) z dnia 2006-12-09; s. 23-25

Temat tygodnia

Jacek Żakowski

Wybór Jarosława

Czy tak dalej być może? Oczywiście może. Ale Jarosław Kaczyński zapewne wie, że droga, którą idzie, daleko go już nie zaprowadzi. Dlatego zapowiada zmiany. Co teraz może zmienić?

PiS nie przegrało wyborów samorządowych. Ale rząd je prestiżowo i politycznie przegrał. Premier musi wyciągnąć z tego wnioski. Jarosław Kaczyński ma do wyboru kilka wariantów. Sęk w tym, że nie tylko od niego zależy, który z nich zostanie zrealizowany. Bo inni aktorzy sceny politycznej też układają w głowach rozmaite taktyczne i strategiczne warianty. Jeśli to jeszcze Państwa bawi, zapraszam do spekulacji.

Wariant pierwszy – ewolucyjny

Czas nie goni premiera. Konstytucyjny termin następnych wyborów wypada za trzy lata, więc Jarosław Kaczyński nie musi się nigdzie spieszyć. Może spokojnie budować swój wymarzony blok ludowo-narodowy i stopniowo go rzeźbić na kształt własnych marzeń. Formalnie premier może więc niczego nie zmieniać i skupić się na stopniowym szlifowaniu swojej własnej partii oraz rozgniataniu jej koalicyjnych przystawek, które zapewne będzie starał się połknąć do końca. Przystawki już dziś nie są przecież tymi samymi radykalnymi partiami, jakie rok temu weszły do parlamentu. Nie mają ani tej mocy, ani politycznego ż...