POLITYKA

Poniedziałek, 22 kwietnia 2019

Polityka - nr 38 (2976) z dnia 2014-09-17; s. 8

Ludzie i wydarzenia / Kraj

Janina ParadowskaAnna Dąbrowska

Wyróżniamy i upominamy

W 17 Rankingu Posłów wyłoniliśmy najlepszych, a tym, którzy ze sprawowaniem mandatu mają wyraźne kłopoty, znów wysłaliśmy sygnał ostrzegawczy.

...

10 najlepszych posłów

Urszula Augustyn (PO) specjalizuje się w bardzo kontrowersyjnych, zwłaszcza w tej kadencji, sprawach edukacji. Duża wiedza, polityczny spokój.

Robert Biedroń (TR) – trudno zliczyć wszystkie podkomisje, w których pracował nad ustawami. Potrafił „rozruszać” wiele spraw w komisji spraw zagranicznych. Wnosi do pracy parlamentu więcej niż cały jego klub.

Mariusz Antoni Kamiński (PiS) z coraz większym sukcesem buduje pozycję posła merytorycznego, jest zdolny do polemik na wysokim poziomie.

Cezary Olejniczak (SLD) wziął udział w prawie wszystkich głosowaniach, a przecież regularnie bywa w terenie. W sprawach rolnictwa prezentuje nowoczesne podejście. Jego wystąpienia są zawsze merytoryczne.

Małgorzata ­Sekuła-Szmajdzińska (SLD) – gdy w SLD zabrakło takiej gwiazdy prawniczej jak Ryszard Kalisz, to właśnie ona przejęła cały ciężar prawnych kwestii. Sejm potraktowała jak poważne zajęcie.

Krystyna Skowrońska (PO) w tematyce finansów specjalizuje się od lat. W tej kadencji prowadziła ponad 20 ustaw, w ostatnim roku aż osiem.

Krzysztof Szczerski (PiS) w sprawach polityki zagranicznej wyrobił sobie mocną pozycję. Nieco słabiej wypada w wystąpieniach plenarnych, gdzie trudno mu jeszcze połączyć tę wiedzę z niewątpliwym politycznym zacięciem.

Robert Tyszkiewicz (PO) – świetnie zorientowany w polityce wschodniej, jest dla dziennikarzy źródłem wiedzy. Rzadko ulega pokusie personalnych ataków na politycznych przeciwników.

Marek Wójcik (PO) uznawany jest za jednego z najlepszych szefów komisji, choć kieruje tą zajmującą się sprawami wewnętrznymi, a więc zawsze trudnymi. Przykład młodego posła, który karierę polityczną postanowił wykuć merytoryczną pracą.

Stanisław Żelichowski (PSL) – poseł tylu kadencji, że już trudno wyobrazić sobie Sejm bez niego i jego doświadczenia politycznego. Od lat łagodzi spory.

Powodzenia w PE

Wybranie posłów, których zabraknie, bo przeprowadzili się do Brukseli, okazało się bardzo proste. Czwórka naszych laureatów zdystansowała pozostałych o kilka długości. Zdecydowanie zwyciężył Dariusz Rosati (PO), m.in. za umiejętność mówienia prostym językiem o sprawach skomplikowanych, brak zacietrzewienia w dyskusjach. Odznacza się poza tym także znakomitą polszczyzną, której coraz mniej płynie z sejmowej trybuny. W grupie tej znaleźli się też: Andrzej Duda (PiS), bo jest znakomitym prawnikiem, unikającym populizmu i trzymającym się zasad politycznej kultury, ale także, jak trzeba, politycznym bojownikiem; Krystyna Łybacka (SLD), która od lat jest specjalistką w sprawach edukacji i przedstawicielką – odchodzącej do przeszłości – szkoły uczącej, że przede wszystkim liczy się praca merytoryczna; oraz Adam ­Szejnfeld (PO), który przeprowadził przez Sejm wielkie pakiety ustaw i miał też czas na dużą aktywność medialną.

Sygnały ostrzegawcze

Dziennikarze nie mają kłopotu ze wskazaniem tych, którym należałoby udzielić nagany. Tu mamy od lat niemal niezmienną czołówkę.

Adam Hofman (PiS) wciąż z tym samym uzasadnieniem: stracony mandat, już drugą kadencję płynie na koszt wyborców, nie wnosząc nic merytorycznego do pracy Sejmu.

Tomasz Kaczmarek (niezrzeszony) – najwyraźniej zdekonspirowanym agentom poselska praca nie odpowiada.

Krystyna Pawłowicz (PiS) – szkoda, że pani profesor zamiast czynić pożytek ze swej wiedzy prawniczej woli nieustannie wywoływać skandale.

Przemysław Wipler (Nowa Prawica) zapowiadał się na znakomitego posła, stracił po wydarzeniach, po których postawiono mu prokuratorskie zarzuty. Zaszkodziły mu też polityczne wędrówki między partiami.

W naszym rankingu typowali: Agnieszka Szymańska, Anna Staszkiewicz-Piekut, Marta Rawicz, Marcin Gietka, Marcin Jabłoński, Wojciech Tumidalski – zespół polityczny PAP, Danuta Żaczek – Polskie Radio, Małgorzata Naukowicz, Agnieszka Rucińska – IAR, Renata Grochal, Agata Kondzińska – „Gazeta Wyborcza”, Renata Łęska, Kamila Biedrzycka-Osica – TVP Info, Tomasz Grzelewski – Superstacja, Arleta Zalewska – TVN24, Beata Lubecka – Polsat, Marta Kurzyńska – Polsat News, Anna Gielewska – „Wprost”, Michał Olech, Michał Kolanko i Łukasz Mężyk – portal 300polityka.pl, Grzegorz Kwolek – RMF FM, Kamila Baranowska, Wojciech Wybranowski – „Do Rzeczy”, Wiktor Ferfecki – „Rzeczpospolita”, Joanna Sawicka, Nina Telepko, Wojciech Szacki – POLITYKA INSIGHT. Dziękujemy!