POLITYKA

Czwartek, 23 maja 2019

Polityka - nr 50 (3039) z dnia 2015-12-09; s. 40-41

Rynek

Urszula Szyperska

Wyższe czynsze

Do opinii, że pewne i nieuniknione są tylko śmierć i podatki, można dorzucić wzrost opłat za mieszkania. Generalnie ceny w Polsce spadają, od 15 miesięcy mamy deflację, ale utrzymanie mieszkania kosztuje coraz więcej.

Ostatnio opłaty rosły w tempie umiarkowanym: w latach 2013–14 łącznie o 2,9 proc., a w obecnym, do końca października, według GUS, o 0,7 proc. Ale tendencja jest stała i wszystko wskazuje, że utrzyma się także w przyszłym roku.

Czeka nas przede wszystkim mała rewolucja śmieciowa: odpady, które nie nadają się do recyklingu, a mogą być wykorzystane jako paliwo, nie powinny być wywożone na składowiska. 1 stycznia wejdzie w życie rozporządzenie ministra gospodarki zakazujące składowania odpadów o kaloryczności powyżej 6 MJ/kg. Powinny trafić do cementowni albo do spalarni. Dla cementowni są od lat alternatywnym paliwem, po odpowiednim rozdrobnieniu i wymieszaniu, ale spalarnie (poza warszawską) dopiero powstają.

– Zakaz składowania kalorycznych odpadów łączy się z uruchomieniem sześciu spalarni o wydajności około miliona ton rocznie. Kosztownych w budowie i w eksploatacji. Można je traktować jako zło konieczne, bo są niezbędne. Według zgodnych opinii specjalistów koszty zagospodarowania odpadów wzrosną, co przełoży się ...

Załączniki

  • Droga woda

    Droga woda