POLITYKA

Piątek, 19 lipca 2019

Polityka - nr 23 (2810) z dnia 2011-06-01; Polityka. Polska-Niemcy. 20 lat Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy; s. 8

Paweł Świeboda

Wyzwania na dziś i jutro

Jeszcze parę lat temu niemieccy dyplomaci zajmujący się Polską mówili, że 80 proc. swojego czasu spędzają próbując rozwiązać problemy przeszłości. Dzisiaj proporcje się odwróciły i głównym tematem jest przyszłość.

W ten sposób świat polityki dostosował się do świata rzeczywistego, w którym Polacy i Niemcy są od lat w ścisłym związku. W maju ten stan rzeczy przypięczetowało otwarcie niemieckiego rynku pracy. Zaczęło nam być po drodze także politycznie. Europejska prasa od miesięcy rozpisuje się o dobrej współpracy Polski i Niemiec w UE.

Zbliżenie dokonało się w obu kierunkach. Niemcy sukcesywnie przyzwyczajały się do nas i skutecznie wykorzystały sąsiedztwo z „Meksykiem Europy Środkowej”, zapewniającym niskie płace i dobry standard produkcji. Polska przebyła daleką drogę w UE, stając się krajem politycznego środka. Stopień, w jakim oba kraje znajdują się w symbiotycznym uścisku, pokazały wyliczenia polskiego rządu, którego zdaniem Niemcy „odzyskują” ponad osiemdziesiąt eurocentów z każdego euro wpłacanego na fundusze strukturalne dla nas.

Wszystko to może okazać się jednak kruche, jeżeli doraźne korzyści nie zostaną uzupełnione ambitną agendą wspólnych działań wraz ze środowiskiem ludzi je realizujących. Kilka obszarów będzie ...