POLITYKA

Niedziela, 21 kwietnia 2019

Polityka - nr 5 (3196) z dnia 2019-01-30; s. 37-39

Społeczeństwo

Joanna Podgórska

Z głową w chmurze

Rozmowa z Grzegorzem Lindenbergiem, autorem książki „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy”, o tym, jak wyhodować posłusznego obywatela i czy będziemy się żywić CO2.

JOANNA PODGÓRSKA: – Planuje pan dożyć nieśmiertelności?
GRZEGORZ LINDENBERG: – Chętnie, ale obawiam się, że mi się nie uda. Myślę, że się z nią rozminę może o kilkanaście lat. Swoje szanse oceniam na jakieś 20 proc.

Napisał pan, że dżiny wypuszczono już z butelek. Jakie dżiny?
W 2012 r. ogłoszono odkrycie metody CRISPR/Cas9, m.in. przy udziale polskiego naukowca Krzysztofa Chylińskiego, która pozwala na modyfikowanie genomów dowolnych organizmów w łatwy, szybki i tani sposób. Ludzkość nigdy wcześniej takich możliwości nie miała. Możemy sterować ewolucją. Do pełnej kontroli nad ludzkim genomem jeszcze trochę nam brakuje, bo za mało o nim wiemy, ale postęp jest bardzo szybki. Parę tygodni temu chiński uczony He Jiankui ogłosił, że dał zarodkom odporność na wirusa HIV. Będziemy mogli wyeliminować choroby genetyczne, uodparniać ludzi na choroby krążenia czy nowotwory.

Brzmi dobrze. To dlaczego dżin?
Bo rodzi też zagrożenia. To sytuacja, do której jesteśmy nieprzygotowani, bo nigdy ...

Grzegorz Lindenberg, socjolog z wykształcenia, wydawca i dziennikarz. Był dyrektorem generalnym Agory wydającej „Gazetę Wyborczą” i twórcą „Super Expressu”. Jest pomysłodawcą dwóch wczesnych firm internetowych Supermedia i eCard oraz jednym z założycieli start-upu Webnalist.