POLITYKA

Niedziela, 19 maja 2019

Polityka - nr 15 (2188) z dnia 1999-04-10; s. 70-71

Społeczeństwo

Jowita Flankowska

Zamiast pistoletu

Piętnastu polskich policjantów przeszkolono w USA w sztuce negocjacji. Potem ta piętnastka przeszkoliła 110 następnych już w kraju. Dzisiaj tylko mała część z nich wykorzystuje w pracy swoje umiejętności. Policja od czterech lat próbuje stworzyć system, w którym policyjni negocjatorzy będą mieli stałe miejsce. Bezskutecznie.

Staszek już kilka razy siedział w więzieniu. W kwietniu ubiegłego roku wyszedł na kilkudniową przepustkę. Najpierw rzucał z dachu jednego z legnickich wieżowców pustymi butelkami po winie, a potem niespodziewanie przerzucił nogi przez krawędź dachu i zagroził, że skoczy.

Robert spotkanym na klatce sąsiadom zwierzył się, że właśnie rzuciła go dziewczyna. Wszedł na dach łódzkiej kamienicy i zaczął krzyczeć, że jeżeli nie dostanie wódki i śledzia, to zaraz popełni samobójstwo. Zanim do obu panów przyjechali negocjatorzy, na miejscu była już straż pożarna i policja. Policjanci zablokowali ulice, przegonili gapiów, a strażacy rozłożyli poduszki powietrzne. Ci funkcjonariusze, którzy stali najbliżej, zabrali się do namawiania obu panów do zejścia z dachów.

Negocjacje ze zdesperowanymi lub psychopatami to nie przymusowa psychoterapia, ani tym bardziej przyjacielska pogawędka. Negocjacje to próba pogodzenia sprzecznych interesów w skrajnie stresującej sytuacji. Ich celem jest rozładowanie napięcia, czasami gra na zwłokę.

- Chcielibyśmy, żeby każdy policjant był przeszkolony i wiedział, jak się zachować i jak rozmawiać w takiej ...