POLITYKA

Czwartek, 22 sierpnia 2019

Polityka - nr 12 (3153) z dnia 2018-03-21; s. 30-32

Społeczeństwo

Piotr Pytlakowski

Zbrodnia niedoskonała?

Minister Zbigniew Ziobro obwieścił niebywały sukces: mamy sprawców zabójstwa Alicji Solskiej i Piotra Jaroszewicza. Czy faktycznie zagadka zbrodni sprzed 26 lat została wreszcie rozwikłana?

Minister ujawnił, że dwóch z trzech podejrzanych przyznało się do winy. To powinno rozwiewać wszelkie wątpliwości, ale wiemy doskonale, że można się przyznać i „przyznać”. Właśnie po 18 latach w więzieniu wyszedł na wolność Tomasz Komenda, bo prokuratura doszła do wniosku, że skazano niewinnego. Siedział za gwałt i brutalne morderstwo, a w śledztwie przyznał się, że feralnej nocy był na miejscu zbrodni i uprawiał seks z dziewczyną. Podczas rozprawy sądowej zaprzeczył, na komendzie bili go policjanci, zeznanie wymuszono siłą. Przyznanie się samo w sobie nie jest dowodem przesądzającym. Musi być potwierdzone innymi. Dlatego w sprawie zabójstwa byłego premiera z czasów PRL i jego żony, mimo ostatnich rewelacji, wciąż więcej pytań niż odpowiedzi.

W styczniu 2018 r. zatrzymano w Radomiu Dariusza S. Miał uczestniczyć w grupie z Krakowa dokonującej porwań, m.in. 10-letniego chłopca i 76-letniego biznesmena w 2013 r. To właśnie ten 61-latek z Radomia – według krakowskich prokuratorów – składając wyjaśnienia do ...