POLITYKA

Piątek, 24 maja 2019

Polityka - nr 27 (2148) z dnia 1998-07-04; s. 58-59

Społeczeństwo

Katarzyna Sułek

Zgaduj - zgadula

Nadal modne są studia prawnicze, ekonomia, informatyka i dziennikarstwo. Jednak absolutne rekordy bije w tym roku psychologia - w Uniwersytecie Jagiellońskim przypada  21,25 kandydata na jedno miejsce.

W tym roku ze świecą szukać maturzysty, który zdawałby tylko na jeden kierunek. Przeciętny kandydat na studenta złożył dokumenty w 2-3 miejscach: tam, gdzie chciałby studiować i - na wszelki wypadek - tam, gdzie w ubiegłych latach było się stosunkowo łatwo dostać, a nierzadko także tam, gdzie życzyli sobie rodzice.

Do niedawna zaraz po rozdaniu matur w sekretariatach szkół średnich ustawiały się kolejki petentów z podaniami o wydanie duplikatu świadectwa dojrzałości. Uzasadnienia były różne - od zagubienia i kradzieży, po spalenie i zjedzenie przez psa. Uzyskanie duplikatu umożliwiało zdawanie na dwa kierunki studiów jednocześnie. Tegoroczni maturzyści nie muszą kombinować, ponieważ otrzymali świadectwa dojrzałości w trzech egzemplarzach, oryginał i dwa odpisy. Odpisy mają moc oryginału, co gwarantuje zarządzenie ministra edukacji z września ubiegłego roku. Tyle tylko, że nie wszystkie uczelnie honorują odpisy, tłumacząc, że ważniejsza niż zarządzenie ministra jest ustawa, która jednoznacznie określa, że podstawą do przyjęcia na studia jest oryginał świadectwa dojrzałości. Niektóre uczelnie tak jak np. Politechnika Warszawska i ...