POLITYKA

Niedziela, 16 czerwca 2019

Polityka - nr 10 (3201) z dnia 2019-03-06; s. 18-21

Temat tygodnia

Agnieszka Sowa

Zioło na całe zło

Medyczna marihuana już jest w aptekach. Pierwsze 7 kg rozeszło się w lutym. Mamy boom na produkty z konopi. Ale co właściwie jest teraz legalne, a co nie?

Wyobraźmy sobie mężczyznę. Siedzi na ławeczce i pali skręta (albo elektronicznego papierosa). Wokoło unosi się charakterystyczny zapach trawki. Popełnia przestępstwo?

Być może zaciąga się legalnymi kwiatami konopi siewnych, o zawartości tetrahydrokannabinolu (THC) poniżej 0,2 proc.? Jeśli tak, wszystko zgodnie z prawem. Taka ilość substancji psychoaktywnej jest dopuszczalna.

Być może popala marihuanę? Tu sprawa jest bardziej skomplikowana. Zawartość substancji psychoaktywnej THC wynosi kilkanaście procent. Jeśli mężczyzna kupił ją w aptece na receptę, to OK. Problem w tym, że towar kupiony u dealera może mieć taką samą zawartość THC, czyli podobne wartości rozrywkowe. To, z jakiego źródła pochodzi trawka, można stwierdzić dopiero po analizach laboratoryjnych.

Nagle do mężczyzny podchodzi policjant. Zatrzyma naszego bohatera? Jeżeli jest przyzwoicie ubrany i ma przy sobie opakowanie z apteki, może mu się uda przekonać policjanta, że nie jest przestępcą. To dlatego pudełeczka po aptecznej marihuanie zyskały nazwę magicznych: w nich susz nigdy się nie kończy.

– Nie ma żadnych ...

ABC THC

KONOPIE SIEWNE (Cannabis Sativa L.), ze względu na zawartość substancji psychoaktywnej THC (tetrahydrokannabinolu), dzielimy na:
indyjskie – zawartość THC powyżej 2 proc.
pośrednie – zawartość THC od 0,3 do 2,0 proc.
włókniste – zawartość THC do 0,2 proc.

MARIHUANA (także tzw. marihuana medyczna) to susz kwiatów konopi indyjskich,
a więc zawierający min. 2 proc. THC,
o działaniu psychoaktywnym.

• Drugi bardzo ważny z medycznego punktu widzenia kannabinoid, niemający właściwości psychoaktywnych, CBD (kannabidiol) występuje we wszystkich odmianach konopi w różnym stężeniu. Najwięcej jest go w konopiach włóknistych. Według wielu naukowców ma olbrzymi potencjał kliniczny i może być najważniejszym kannabinoidem, jaki kiedykolwiek odkryto.

• Uprawiający konopie wciąż hodują nowe krzyżówki. W Polsce zarejestrowanych jest 8 odmian konopi włóknistych (siewnych), których kwiaty zawierają do 0,2 proc. THC. A szczepów konopi indyjskich – o różnych stężeniach w suszu kwiatów THC i CBD, a więc o różnym działaniu – znanych jest co najmniej 779.

Lecznicze właściwości THC i CBD

THC:
• działanie przeciwbólowe
• zmniejszające spastyczność i napięcie mięśniowe
• wspomaganie apetytu

CBD:
• działa antagonistycznie w stosunku do efektu psychoaktywnego THC, może je wręcz niwelować
• działanie przeciwdrgawkowe
• uspokajające
• przeciwlękowe
• przeciwzapalne