POLITYKA

Niedziela, 19 maja 2019

Polityka - nr 28 (2253) z dnia 2000-07-08; s. 18

Wydarzenia / UEFA Euro 2000

Piotr Pytlakowski

Złota bramka

Francja mistrzem Europy

Święto się skończyło, sędzia Frisk odgwizdał koniec meczu finałowego. Mistrzostwa, które odbyły się w Belgii i Holandii, przejdą do historii jako rekordowe pod względem liczby strzelonych bramek. Zostaną zapamiętane także z innego powodu – po raz pierwszy aż tak sromotną klęskę ponieśli Niemcy.

Najdziwniejszy jest entuzjazm, jaki futbolowe mistrzostwa wzbudziły w Polsce, chociaż nasza narodowa drużyna tradycyjnie do finałów nie awansowała. Polacy tłumnie oglądali mecze w pubach, zbierali się przed telewizorami w domach, obstawiali wyniki u bukmacherów. Komu kibicowaliśmy? Przede wszystkim Francuzom, ale też Portugalczykom, a wcześniej Czechom. Bębenek nastrojów umiejętnie podbijali sprawozdawcy telewizyjni, podniecali się bramkami niczym komentatorzy rodem z Brazylii, red. Szpakowski pobił chyba rekord świata – jego „gooool!!!” był najdłuższy, ale za to „goool” red. Banasikowskiego najgłośniejszy. Zainteresowanie mistrzostwami w Polsce to prawdziwy fenomen. W badaniach, jakie dla „Rzeczpospolitej” przeprowadziła PBS, polska reprezentacja w piłce nożnej otrzymała 60 proc. ocen negatywnych, prawie tyle co rząd premiera Buzka. Być może to dowód na fakt, że polski kibic jest prawdziwie bezinteresowny i pasjonuje się mistrzostwami dla ich piękna, a nie z pobudek szowinistycznych.

Oceniane jako wyjątkowo udane mistrzostwa były też wyjątkowo niesprawiedliwe. Poległa grająca otwarty i nieszablonowy, jak na wyspiarskie obyczaje, futbol Anglia. Zbyt wcześnie odpadli Czesi, ...

Najlepsi w Europie:
1.
Francja (także aktualny mistrz świata)
2. Włochy
3. Holandia i Portugalia

Najlepsi strzelcy mistrzostw
1.
Kluivert (Holandia), Miloszević (Jugosławia) ...... po 5 goli
2. Nuno Gomes (Portugalia) ...... 4 gole
3. Conceicao (Portugalia), Henry (Francja), Zahović (Słowenia) ...... po 3 gole

Liczba bramek (bez rzutów karnych po dogrywkach) ...... 85

Żółte kartki ...... 127

Czerwone kartki ...... 10