POLITYKA

środa, 24 lipca 2019

Polityka - nr 31 (2361) z dnia 2002-08-03; s. 69-70

Historia / Polmiki

Andrzej Garlicki

Z Münchhausenem w zawody

Dariusz Baliszewski snuje fantasmagorie o śmierci generała Sikorskiego

W ośmiu kolejnych numerach tygodnik „Newsweek Polska” publikował teksty Dariusza Baliszewskiego poświęcone zagadce śmierci generała Władysława Sikorskiego. Każdy z tekstów poprzedzony był stwierdzeniem, że „prawda gibraltarska tkwi w polskich dokumentach, których przez 60 lat nikt nie szukał, i w pamięci polskich świadków, do których nikt nie próbował dotrzeć”. Jest to stwierdzenie nieprawdziwe.

Historycy wielokrotnie docierali do polskich dokumentów dotyczących katastrofy gibraltarskiej i wykorzystywali relacje polskich świadków. Dariusz Baliszewski czerpie z tych ustaleń pełnymi garściami, starannie jednocześnie unikając powoływania się na autorów. Ma to w czytelniku wyrobić przekonanie, że dokonał odkryć pozwalających ostatecznie wyświetlić tragedię śmierci generała Sikorskiego.

Odgrzewane pomysły

Pierwszy tekst w „Newsweeku” poświęcony został rzekomemu zamachowi na życie Sikorskiego w czasie jego podróży do Stanów Zjednoczonych wiosną 1942 r. Towarzyszący generałowi ppłk Bohdan Kleczyński, który leciał, aby objąć attachat wojskowy w Waszyngtonie, miał, wedle jego relacji, znaleźć pod materacem rozgrzaną bombę zapalającą, którą – nikomu nic nie mówiąc – rozbroił w toalecie, a dopiero po wylądowaniu poinformował o tym płk. Leona Mitkiewicza.

Śledztwo podjęte przez Anglików, bo był to ich samolot, przyniosło zaskakujące rezultaty. Ppłk Kleczyński przyznał się, że to on wniósł na pokład samolotu tę bombę, a właściwie urządzenie służące do zniszczenia samolotu w wypadku przymusowego ...