POLITYKA

Czwartek, 18 lipca 2019

Polityka - nr 16 (16) z dnia 2018-11-14; Ja My Oni. Poradnik Psychologiczny Polityki. Tom 32. Jak być wystarczająco dobrą rodziną; s. 88-91

ONI. Omijać mity i schematy

Ryszarda Socha

Zobowiązany, zobowiązana

Kiedy rodzice słusznie żądają wsparcia od dorosłych dzieci, a kiedy im się ono nie należy.

Ta historia nadaje się na monodram. Było rozgoryczenie, ból, ciężar emocjonalny trudny do udźwignięcia – opowiada Sławomira Pastuszak-Nicewicz, radczyni prawna, a zarazem mediatorka sądowa. Jej klientka nigdy nie widziała swego ojca. Młody, niedojrzały mężczyzna ożenił się z jej matką z powodu ciąży i dał nogę, nim córka się urodziła. Nie został pozbawiony praw rodzicielskich, ale i nie łożył na dziecko. Nie było go i tyle. Gdy córka była już matką pełnoletnich dzieci, objawił się w postaci sądowego pozwu o alimenty. Odnaleźć ją pomógł mu ktoś z pomocy społecznej.

Tego bezdomnego, schorowanego mężczyzny początkowo w ogóle nie kojarzyła. Wyparła z pamięci biologicznego ojca. Nim doszło do rozprawy, mężczyzna zmarł. Nigdy się nie spotkali. Ale klientka Sławomiry PastuszakNicewicz, przeżywająca wtedy trudne chwile (po burzliwym rozwodzie, bez pracy), nie może o tym zapomnieć.

Według sędziego

Ewa Ważny, sędzia Sądu Okrę...