POLITYKA

Poniedziałek, 20 maja 2019

Wyszukaj w Archiwum

Ą ą Ć ć Ę ę Ł ł Ń ń Ó ó Ś ś Ź ź Ż ż

wyszukiwanie zaawansowane

Agnieszka Niezgoda - artykuły

znaleziono 121 artykułów

101.

Ziemia naciągana Agnieszka Niezgoda, Danuta i Aleksander Wroniszewscy

12 marca Sąd Rejonowy w Szczecinie wydał precedensowe orzeczenie w sprawie nielegalnego przejmowania ziemi przez cudzoziemców. Nabywcami gruntów byli Niemcy. Sędzia Paweł Morycz uzasadniając wyrok skazujący wyraźnie mitygował antyniemieckie nastroje. W tej sprawie, według sędziego, nie chodziło bowiem o fakt, że ziemię kupowali cudzoziemcy, ale że czynili to za pomocą fałszerstw, łamiąc polskie prawo.

(nr 2290 / 2001-03-24) s. 23-25
Kraj
tekst ma 12645 znaków

102.

Obnażanie na ekranie Agnieszka Niezgoda

Mówią o wszystkim. Żeby pogadać. Ostrzec innych. Oczernić wroga. Odeprzeć plotki. Zebrać pieniądze. Przeprosić. Albo na chwilę zaistnieć. Bohaterowie talk- show – zwyczajni ludzie i ekshibicjoniści. Jak się znajduje „człowieka z problemami”? Jak nakłania, żeby obnażył się przed sąsiadami i anonimowymi milionami? I jak się życie tego człowieka po programie zmienia?

(nr 2280 / 2001-01-13) s. 76-77
Społeczeństwo / Obyczaje
tekst ma 14166 znaków

103.

Śmietanki powiatowe Marcin Meller, Agnieszka Niezgoda

Każdy ma przed oczyma literacki obraz wieczoru w małym miasteczku. Do wista zasiada miejscowa elita: ksiądz proboszcz, lekarz, sędzia bądź rejent, mieszkający nieopodal dziedzic, czasem aptekarz lub zarządca majątku. Jak to wygląda dzisiaj, ponad dekadę po upadku świata sekretarzy, w dziesiąte urodziny samorządu? Kim jest elita małych miast? Czy w ogóle istnieje? Jak jest postrzegana? Postanowiliśmy zapytać tych, którzy dorastając w polskich miasteczkach bystrym okiem obserwują rzeczywistość: maturzystów w miejscowych liceach. Wysłaliśmy ankiety do Lidzbarka Warmińskiego, Łańcuta, Suchej Beskidzkiej, Szamotuł, Myszkowa, Tczewa i Zduńskiej Woli. Do Kościana, Moniek i Szczecinka pojechaliśmy, rozmawialiśmy z maturzystami o tym, co napisali w ankietach. Wsłuchiwaliśmy się w miejscowe konflikty, obserwowaliśmy życie publiczne i towarzyskie lokalnych śmietanek. Kto w dzisiejszej Polsce, tej odległej od stolicy, lokalnej, jest naprawdę ważny, kto dziś rozdaje karty do wista? Maturzyści widzą to prosto: elita w ich miasteczkach to władza i pieniądze, pieniądze i władza.

(nr 2274 / 2000-12-02) s. 3-10
Raport
tekst ma 23277 znaków

104.

Gołąbki w życiu damy Agnieszka Niezgoda

Nie można się do nich zapisać, bo nie chcą u siebie obcych. Niektóre podlegają światowym centralom, inne nie są nigdzie zarejestrowane. Mają swoje regulaminy i kody. Co miesiąc w domach, hotelach, restauracjach spotykają się z wróżkami, politykami, kosmetyczkami. Elitarne kluby kobiece.

(nr 2261 / 2000-09-02) s. 86-88
Społeczeństwo / Style
tekst ma 13680 znaków

105.

Podatek od zbytku Marcin Kołodziejczyk, Krystyna Lubelska, Agnieszka Niezgoda, Marek Ostrowski

Po którym zerze na koncie zaczyna się bogactwo? Po jakiej marce samochodu lub zegarka poznać bogatego? Po jak bardzo szerokim geście? Pod koniec czerwca kilkunastu posłów różnych opcji zgodnie złożyło w Sejmie projekt zmiany ordynacji podatkowej, która – jak się pewnie pomysłodawcom wydaje – da prostą odpowiedź na trudne pytanie, co jest prawdziwym zbytkiem i luksusem. Projekt ten zakłada, że dotychczas ukrywane przez obywateli dochody obłoży się podatkiem dochodowym, a najbogatszych obejmie się obowiązkiem składania deklaracji majątkowych. Nie pierwszy to pomysł, by uszczknąć nieco bogatym i napiętnować luksus. Nieprzypadkowo pojawia się w czasie przedwyborczej gorączki. Pada na żyzny grunt, bo Polacy swoich bogatych wciąż niezbyt lubią, chętniej w nich widzą krwiopijców i szalbierzy niż ludzi, którzy doszli do majątku pracą i talentami. Ale też z biegiem lat coraz powszechniej akceptują ich jako kapitalistyczną oczywistość. Sami bogaci, rzecz jasna, przeciw projektowanym zmianom oponują. Tym bardziej to naturalne, że są bogatymi bardzo świeżej daty, na dobrą sprawę uczą się dopiero nimi być. Toteż polski luksus ma swojski, ciekawy rys.

(nr 2259 / 2000-08-19) s. 3-9
Raport
tekst ma 33177 znaków

106.

Czysty jak łza Agnieszka Niezgoda

W połowie lipca w drzwiach Ministerstwa Rolnictwa stanął ksiądz i wyciągnął z torby pół litra. Prosił o pomoc. Przezroczysty, mocny jak spirytus denaturin z etykietką siedleckiego Polmosu, po 3,20 zł za butelkę, bardzo bowiem zasmakował podlaskim rolnikom, głuchym na padające z ambony gromy.

(nr 2258 / 2000-08-12) s. 82
Społeczeństwo / Obyczaje
tekst ma 5973 znaków

107.

Przycięty język Agnieszka Niezgoda

Do kolegiów do spraw wykroczeń wpłynęło już kilkanaście wniosków o ukaranie handlowców łamiących przepisy o polskojęzycznych oznaczeniach towarów. Inspektoraty handlowe oskarżają hurtowników, kierowników sklepów, właścicieli stoisk o sprzedawanie drabin, czekoladek, preparatów do WC, gałki muszkatołowej i rowerów rehabilitacyjnych bez informacji po polsku. Ostatnio padło na kierownika stoiska sportowego w kieleckim hipermarkecie – sprzedawał m.in. grille z włoską instrukcją obsługi.

(nr 2257 / 2000-08-05) s. 56
Kultura
tekst ma 6080 znaków

108.

Dzieci z Szansą Agnieszka Niezgoda

Są jak wypłoszone zwierzaki. Zwykle z przyczepioną do rękawa plastikową torebką birolu, taniego rozpuszczalnika do wąchania. Trudne dzieci z patologicznych rodzin. Na pytania szkolnych psychologów, co tam w domu, odpowiadają: że mama „śpi na gorąco”, to znaczy bez przerwy pije, że przyszedł nakaz eksmisji, że brat się powiesił. Wieczorem wracają ze świetlicy Szansa do ceglanych familoków, w których co dzień od nowa wali się ich życie.

(nr 2254 / 2000-07-15) s. 76-78
Społeczeństwo / Ludzie
tekst ma 11279 znaków

109.

Zamienię dyplom na pracę Igor T. Miecik, Agnieszka Niezgoda

Trwa gorączkowy okres polowania na pierwszą posadę. Maj i czerwiec to – zwłaszcza dla absolwentów wyższych uczelni – najlepszy moment na ubieganie się o pracę. Są wtedy dobrze postrzegani przez pracodawców: obronili dyplomy w terminie, czyli muszą być obowiązkowi i dobrze zorganizowani. – Podjęcie pierwszej pracy to jedna z najważniejszych życiowych decyzji. To ona na lata determinuje styl i standard życia, wpływa na ścieżkę kariery i poczucie własnej wartości – podkreśla Iwona Termena z Biura Karier Studenckich Politechniki Śląskiej. Polowanie na tę pierwszą posadę jest sztuką. Bo nie jest jeszcze tak, by dyplom choćby najbardziej renomowanej uczelni (albo i kolekcja takich dyplomów) ją gwarantował. Do przeszłości należą zaś te krótkie czasy, kiedy rynek wchłaniał młodych zdolnych i wykształconych niczym gąbka wodę. Nie mówiąc już o zamierzchłej peerelowskiej prehistorii, gdy decyzję, gdzie i za ile zacząć życie na własny rachunek, podejmowano za młodego człowieka za pomocą nakazu pracy. W naszym raporcie przedstawiamy listę metod i forteli, stosowanych w obecnym – ciągle przejściowym – sezonie.

(nr 2247 / 2000-05-27) s. 3-9
Raport
tekst ma 25403 znaków

110.

Przytulić Żabę Agnieszka Niezgoda

W wiosenne leniwe popołudnie wieś zdaje się niczym nie różnić od tysiąca innych. Tyle że czasem mijany przechodzień – zamiast z zasępieniem wymamrotać dzień dobry – przystanie, podejdzie dziwnie blisko, przytuli się i za rękę poprowadzi do swojego domu – Domu Pomocy Społecznej. – To nasz Jasio! Wczoraj wrócił z wyjazdu do Ustki, stąd ten kapitański strój – spieszą wyjaśniać przyjezdnemu mieszkańcy Miszewa Murowanego pod Płockiem.

(nr 2246 / 2000-05-20) s. 94-98
Społeczeństwo / Ludzie
tekst ma 9923 znaków

111.

Przyjaźń to zwierzę żyjące parami Justyna Kapecka, Agnieszka Niezgoda, Barbara Pietkiewicz

Walentynkowy obyczaj, który zakorzenia się w Polsce ze swoimi ckliwymi dekoracjami, wywołuje co roku masowe rozważania nad chemią miłości, męką zakochania, urodą flirtu. My poddajemy tym razem pod rozwagę przyjaźń. Rodzaj związku między dwojgiem ludzi i zadziwiająco podobny, i skrajnie różny od miłości. Czy można nauczyć się przyjaźni? Jak odróżnić przyjaźń od sympatycznej znajomości? Czy da się zbudować przyjaźń na gruzach miłości? Czego oczekują od przyjaciół Amerykanie, a czego Polacy? A przede wszystkim: czy prawdziwa przyjaźń w świecie przenikniętym pragmatyzmem wciąż jeszcze istnieje?

(nr 2232 / 2000-02-12) s. 3-9
Raport
tekst ma 19397 znaków

112.

Ostra jazda Agnieszka Niezgoda

Poznasz ich po umięśnionych łydkach opiętych czarnymi lycrami i po plecach w jaskrawej kurtce lekko zgarbionych w zmaganiach z wiatrem. Mają twarze okopcone buchającymi z rur wyziewami i oczy mechanicznie rejestrujące mijany sznur uwięzionych aut. – Jadąc w korku, jestem maksymalnie skoncentrowany. Czuję się jak krwinka idealnie współgrająca z resztą krwiobiegu – opowiada Bedi. Kurierzy rowerowi rozwożą towar dziś najcenniejszy – czas.

(nr 2227 / 2000-01-08) s. 76-81
Na własne oczy
tekst ma 14267 znaków

113.

Tanie przestrzenie Agnieszka Niezgoda

Znajomi, znajomi znajomych i nieznajomi zaczynają chłonąć praski klimat już na ulicy. Mijają spowite w karakuły tapirowane Rosjanki, zasiedziałe na plastikowych wiadrach znudzone handlarki złota z Bazaru Różyckiego, męskie towarzystwo leniwie pogrywające w karty w pobliskim barku. Zerkają na nietknięte ręką speców od dekoracji wystawowe okna wiekowych rzemieślników, którzy przyrośli do drewnianych, skrzypiących krzeseł. Rzucają okiem na niechlujne, opasłe sprzedawczynie mięsa. Przyspieszonym krokiem okrążają watahy bazarowych cinkciarzy, cumujące w bramach grupki pijaczków. Na wpół przerażeni, na wpół zachłyśnięci plebejskością trafiają na liche podwórko przy Białostockiej. Po zbutwiałych schodkach docierają do rozklekotanej windy, która - z bożą pomocą - dowozi ich do czterech pracowni malarzy i fotografików.

(nr 2220 / 1999-11-20) s. 108-113
Na własne oczy
tekst ma 12172 znaków

114.

Wielki boss Agnieszka Niezgoda, Ewa Wilk

To dyrektorzy, prezesi, menedżerowie sprawują we współczesnym świecie rzeczywistą władzę. Nie politycy, bo polityka to tylko teatr. Nie właściciele, kapitaliści, bo kapitał współczesny to przecież zmienny, niematerialny potok ustawicznie sprzedawanych i kupowanych akcji i udziałów. Być może za kilkadziesiąt lat świat (nazywany już wtedy powszechnie rynkiem) zamieszkany będzie przez szczęśliwą ludzkość (a raczej: zasoby ludzkie), podzieloną nie na członków narodów, obywateli państw i wyznawców religii, ale na pracowników bezgranicznie oddanych swym zakładom pracy i wiernych wyznawców Wielkich Bossów. Nieprawdopodobna, groteskowa wizja? Wystarczy zapytać dowolnego łowcę głów lub specjalistę od zarządzania: kto jest dzisiaj w cenie, kogo się szuka, by ustanowić go sternikiem międzynarodowej korporacji, banku, funduszu powierniczego? Charyzmatycznego lidera! - odpowiadają bez wahania zgodnym chórem.

(nr 2219 / 1999-11-13) s. 3-9
Raport
tekst ma 25422 znaków

115.

Słuchanie seriali Agnieszka Niezgoda, Marcin Piasecki

UWAGA: treść tego artykułu nie jest dostępna w archiwum.

(nr 1887 / 1993-07-03) s. 36-38
tekst ma 0 znaków

116.

Szkoła jest niezniszczalna Agnieszka Niezgoda, Jan Szczepański

UWAGA: treść tego artykułu nie jest dostępna w archiwum.

(nr 1881 / 1993-05-22) s. 100-105
tekst ma 0 znaków

117.

Pożytek ze Zbiga Agnieszka Niezgoda, Ludwik Stomma

UWAGA: treść tego artykułu nie jest dostępna w archiwum.

(nr 1870 / 1993-03-06) s. 80-81
tekst ma 0 znaków

118.

I fachowiec i partyjny mag, Agnieszka Niezgoda

UWAGA: treść tego artykułu nie jest dostępna w archiwum.

(nr 1868 / 1993-02-20) s. 100-105
tekst ma 0 znaków

119.

Brunatny cień Agnieszka Niezgoda, Franciszek Ryszka

UWAGA: treść tego artykułu nie jest dostępna w archiwum.

(nr 1865 / 1993-01-30) s. 30-34
tekst ma 0 znaków

120.

Nie bierz niewolników z Britanii Joanna Cabaj, Agnieszka Niezgoda, Marek Ostrowski

UWAGA: treść tego artykułu nie jest dostępna w archiwum.

(nr 1861 / 1993-01-02) s. 24-25
tekst ma 0 znaków